
50W PHILIPS High Pressure Sodium Light Bulb
Description
50W Philips High Pressure Sodium ED23.5 shape 2100k
This 50w philips high pressure sodium light bulb has a base of E39 Mogul Screw Base and a CRI of 21 Ra8. It has a color temperature of 2100k, a diameter of 2.938 inches and a clear lamp finish. This 50w philips high pressure sodium bulb has a lumens of 4300, a maximum overall length of 7.75 inches and a rated life of 24000 hours. TheseThis 50w philips high pressure sodium pass the EPA's TCLP test for non-hazardous materials. Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots.Specs
| Abbreviation Name | C50S68/ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 4300 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $33.47
-70%$33.47
$10.04More Images


50W PHILIPS High Pressure Sodium Light Bulb
Description
50W Philips High Pressure Sodium ED23.5 shape 2100k
This 50w philips high pressure sodium light bulb has a base of E39 Mogul Screw Base and a CRI of 21 Ra8. It has a color temperature of 2100k, a diameter of 2.938 inches and a clear lamp finish. This 50w philips high pressure sodium bulb has a lumens of 4300, a maximum overall length of 7.75 inches and a rated life of 24000 hours. TheseThis 50w philips high pressure sodium pass the EPA's TCLP test for non-hazardous materials. Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots.Specs
| Abbreviation Name | C50S68/ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 4300 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
50W Philips High Pressure Sodium ED23.5 shape 2100k
This 50w philips high pressure sodium light bulb has a base of E39 Mogul Screw Base and a CRI of 21 Ra8. It has a color temperature of 2100k, a diameter of 2.938 inches and a clear lamp finish. This 50w philips high pressure sodium bulb has a lumens of 4300, a maximum overall length of 7.75 inches and a rated life of 24000 hours. TheseThis 50w philips high pressure sodium pass the EPA's TCLP test for non-hazardous materials. Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots.Specs
| Abbreviation Name | C50S68/ALTO |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.938 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 4300 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Shape | ED23.5 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













