
575w HID Replacement Bulb for 53974 HMI EVENT 575W Lamp
Description
Bulbamerica 575W HID bulb is compatible replacement for Osram 53974 HMI EVENT 575W/SEL/UVS
Cross Reference:
- Osram 53974 HMI EVENT 575W/SEL/UVS
Applications:
- Film
- TV
- Studio and Video Porduction
- Car Shows
Specs
| | AMI-EVENT-575W-SEL-UVS |
| Average Rated Life (hr) | 1000 |
| Base | G22 Medium Bipost |
| Bulb | T9.5 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Current (A) | 7 |
| Cooling | Convection |
| Hot Restart | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 39200 |
| MOL(in) | 5.7 |
| Diameter(in) | 1.18 |
| Nominal Voltage (V) | 95 |
| Nominal Wattage (W) | 575 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $376.00
-70%$376.00
$112.80575w HID Replacement Bulb for 53974 HMI EVENT 575W Lamp
Description
Bulbamerica 575W HID bulb is compatible replacement for Osram 53974 HMI EVENT 575W/SEL/UVS
Cross Reference:
- Osram 53974 HMI EVENT 575W/SEL/UVS
Applications:
- Film
- TV
- Studio and Video Porduction
- Car Shows
Specs
| | AMI-EVENT-575W-SEL-UVS |
| Average Rated Life (hr) | 1000 |
| Base | G22 Medium Bipost |
| Bulb | T9.5 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Current (A) | 7 |
| Cooling | Convection |
| Hot Restart | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 39200 |
| MOL(in) | 5.7 |
| Diameter(in) | 1.18 |
| Nominal Voltage (V) | 95 |
| Nominal Wattage (W) | 575 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Bulbamerica 575W HID bulb is compatible replacement for Osram 53974 HMI EVENT 575W/SEL/UVS
Cross Reference:
- Osram 53974 HMI EVENT 575W/SEL/UVS
Applications:
- Film
- TV
- Studio and Video Porduction
- Car Shows
Specs
| | AMI-EVENT-575W-SEL-UVS |
| Average Rated Life (hr) | 1000 |
| Base | G22 Medium Bipost |
| Bulb | T9.5 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Current (A) | 7 |
| Cooling | Convection |
| Hot Restart | Yes |
| Luminous Flux (lm) | 39200 |
| MOL(in) | 5.7 |
| Diameter(in) | 1.18 |
| Nominal Voltage (V) | 95 |
| Nominal Wattage (W) | 575 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















