
5W JCD LED Frosted 4000K G9 G9 Double Loop Base 120v
Description
The S11237 LED T4 lamp is specifically designed to perform when efficiency and low maintenance is required. This frosted lamp features 300 degrees of omni-directional light, has a color temperature of 4000K, is damp location rated and dimmable. This advanced, decorative LED lighting is manufactured with the latest technologies making them well-suited for commercial use in restaurants, ballrooms, hotel applications, and more.
Features:- Watts: 5W, Incandescent Equivalent: 40W
- Volts: 120V, Shape: T4
- Base: G9 Double Loop, ANSI Base: G9
- CCT (Kelvin): 4000K, Temperature: Cool White
- CRI: 80, Lumens: 500L
- Beam Spread: 300, Dimmable
- Rated Life: 25,000 hrs
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T4 |
| Base | G9 Double Loop |
| ANSI Base | G9 |
| CCT (Kelvin) | 4000K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 25,000 hrs |
| Lamp Type | LED |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Candlepower | 45 |
| Power Factor | >0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Physical | |
| MOL | 2.13 |
| MOD | 0.75 |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic |
| Housing Color | Frost |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited - 10 hr per day |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $9.67
-70%$9.67
$2.90More Images







5W JCD LED Frosted 4000K G9 G9 Double Loop Base 120v
Description
The S11237 LED T4 lamp is specifically designed to perform when efficiency and low maintenance is required. This frosted lamp features 300 degrees of omni-directional light, has a color temperature of 4000K, is damp location rated and dimmable. This advanced, decorative LED lighting is manufactured with the latest technologies making them well-suited for commercial use in restaurants, ballrooms, hotel applications, and more.
Features:- Watts: 5W, Incandescent Equivalent: 40W
- Volts: 120V, Shape: T4
- Base: G9 Double Loop, ANSI Base: G9
- CCT (Kelvin): 4000K, Temperature: Cool White
- CRI: 80, Lumens: 500L
- Beam Spread: 300, Dimmable
- Rated Life: 25,000 hrs
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T4 |
| Base | G9 Double Loop |
| ANSI Base | G9 |
| CCT (Kelvin) | 4000K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 25,000 hrs |
| Lamp Type | LED |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Candlepower | 45 |
| Power Factor | >0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Physical | |
| MOL | 2.13 |
| MOD | 0.75 |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic |
| Housing Color | Frost |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited - 10 hr per day |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The S11237 LED T4 lamp is specifically designed to perform when efficiency and low maintenance is required. This frosted lamp features 300 degrees of omni-directional light, has a color temperature of 4000K, is damp location rated and dimmable. This advanced, decorative LED lighting is manufactured with the latest technologies making them well-suited for commercial use in restaurants, ballrooms, hotel applications, and more.
Features:- Watts: 5W, Incandescent Equivalent: 40W
- Volts: 120V, Shape: T4
- Base: G9 Double Loop, ANSI Base: G9
- CCT (Kelvin): 4000K, Temperature: Cool White
- CRI: 80, Lumens: 500L
- Beam Spread: 300, Dimmable
- Rated Life: 25,000 hrs
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 5W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T4 |
| Base | G9 Double Loop |
| ANSI Base | G9 |
| CCT (Kelvin) | 4000K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 500L |
| Beam Spread | 300 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 25,000 hrs |
| Lamp Type | LED |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Candlepower | 45 |
| Power Factor | >0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Physical | |
| MOL | 2.13 |
| MOD | 0.75 |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic |
| Housing Color | Frost |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited - 10 hr per day |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |




















