
6Pk - MoleFays FCW Type 5591 3,900W Molequartz Six-Light PAR36 Ferrule Replacement Lamp
Description
6Pk - MoleFays FCW Type 5591 3,900W Molequartz Six-Light PAR36 Ferrule Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: FCW
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: FERRULE, Filament: C-7A
- Shape: PAR36, CRI: 63
- Voltage: 120, Wattage: 3,900
- Color Temperature (K): 3200K
- Rated Life: 100 hrs
Specs
| Abbreviation Name | FCW |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | FERRULE |
| Filament | C-7A |
| Shape | PAR36 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 3,900 |
| Color Rendering Index (CRI) | 63 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Rated Life | 100 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 2.750 |
| Diameter (in) | 4.500 |
| Pack | 6 Pack |
Equipment
- Mole - Richardson Type 5541
- Mole - Richardson Type 5571
- Mole - Richardson Type 5581
- Mole - Richardson Type 5591
- Mole - Richardson Type 5711
- Mole - Richardson Type 5721
Original: $370.43
-70%$370.43
$111.13More Images









6Pk - MoleFays FCW Type 5591 3,900W Molequartz Six-Light PAR36 Ferrule Replacement Lamp
Description
6Pk - MoleFays FCW Type 5591 3,900W Molequartz Six-Light PAR36 Ferrule Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: FCW
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: FERRULE, Filament: C-7A
- Shape: PAR36, CRI: 63
- Voltage: 120, Wattage: 3,900
- Color Temperature (K): 3200K
- Rated Life: 100 hrs
Specs
| Abbreviation Name | FCW |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | FERRULE |
| Filament | C-7A |
| Shape | PAR36 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 3,900 |
| Color Rendering Index (CRI) | 63 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Rated Life | 100 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 2.750 |
| Diameter (in) | 4.500 |
| Pack | 6 Pack |
Equipment
- Mole - Richardson Type 5541
- Mole - Richardson Type 5571
- Mole - Richardson Type 5581
- Mole - Richardson Type 5591
- Mole - Richardson Type 5711
- Mole - Richardson Type 5721
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
6Pk - MoleFays FCW Type 5591 3,900W Molequartz Six-Light PAR36 Ferrule Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: FCW
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: FERRULE, Filament: C-7A
- Shape: PAR36, CRI: 63
- Voltage: 120, Wattage: 3,900
- Color Temperature (K): 3200K
- Rated Life: 100 hrs
Specs
| Abbreviation Name | FCW |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | FERRULE |
| Filament | C-7A |
| Shape | PAR36 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 3,900 |
| Color Rendering Index (CRI) | 63 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Rated Life | 100 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 2.750 |
| Diameter (in) | 4.500 |
| Pack | 6 Pack |
Equipment
- Mole - Richardson Type 5541
- Mole - Richardson Type 5571
- Mole - Richardson Type 5581
- Mole - Richardson Type 5591
- Mole - Richardson Type 5711
- Mole - Richardson Type 5721




















