
6PK - PILA 6W R20 LED E26 Medium Base 5000K Daylight - Non-Dimmable Bulb
Description
PILA LED R20 non-dimmable reflector bulbs are designed to give you up to 10,000 hours of reliable service. That means fewer replacements for difficult-to-reach bulbs. LED technology means they are cooler to the touch and instant on at full brightness with no warm-up time. The medium (E26) base means they will fit in standard recessed lighting, track lighting, and many other fixtures. The overall length is 3.70 inches and 2.48 inches in diameter.
Specs
| GENERAL CHARACTERISTICS | |
| Fixture Life Hours | 10,000 hrs |
| Finish | White |
| Dimmable | NO |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| Watts | 6 |
| Volts | 120 |
| Equivalent Watts | 40 |
| LIGHT CHARACTERISTICS | |
| Brightness | 450 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000k |
| Light Appearance | Daylight |
| Beam Angle | 110 |
| PRODUCT DIMENSIONS | |
| Maximum Overall Length (in) | 3.70 |
| Diameter (in) | 3.70 |
| PRODUCT DATA | |
| Item Number | 344598 |
| UPC | 046677344597 |
| UPC | 046677344597 |
| 12 NC | 9290 018 87831 |
| Brand | PILA |
| Description | R20/LED/6W/50K |
Original: $30.23
-70%$30.23
$9.07More Images


6PK - PILA 6W R20 LED E26 Medium Base 5000K Daylight - Non-Dimmable Bulb
Description
PILA LED R20 non-dimmable reflector bulbs are designed to give you up to 10,000 hours of reliable service. That means fewer replacements for difficult-to-reach bulbs. LED technology means they are cooler to the touch and instant on at full brightness with no warm-up time. The medium (E26) base means they will fit in standard recessed lighting, track lighting, and many other fixtures. The overall length is 3.70 inches and 2.48 inches in diameter.
Specs
| GENERAL CHARACTERISTICS | |
| Fixture Life Hours | 10,000 hrs |
| Finish | White |
| Dimmable | NO |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| Watts | 6 |
| Volts | 120 |
| Equivalent Watts | 40 |
| LIGHT CHARACTERISTICS | |
| Brightness | 450 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000k |
| Light Appearance | Daylight |
| Beam Angle | 110 |
| PRODUCT DIMENSIONS | |
| Maximum Overall Length (in) | 3.70 |
| Diameter (in) | 3.70 |
| PRODUCT DATA | |
| Item Number | 344598 |
| UPC | 046677344597 |
| UPC | 046677344597 |
| 12 NC | 9290 018 87831 |
| Brand | PILA |
| Description | R20/LED/6W/50K |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
PILA LED R20 non-dimmable reflector bulbs are designed to give you up to 10,000 hours of reliable service. That means fewer replacements for difficult-to-reach bulbs. LED technology means they are cooler to the touch and instant on at full brightness with no warm-up time. The medium (E26) base means they will fit in standard recessed lighting, track lighting, and many other fixtures. The overall length is 3.70 inches and 2.48 inches in diameter.
Specs
| GENERAL CHARACTERISTICS | |
| Fixture Life Hours | 10,000 hrs |
| Finish | White |
| Dimmable | NO |
| ELECTRICAL CHARACTERISTICS | |
| Watts | 6 |
| Volts | 120 |
| Equivalent Watts | 40 |
| LIGHT CHARACTERISTICS | |
| Brightness | 450 Lumens |
| Color Accuracy (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 5000k |
| Light Appearance | Daylight |
| Beam Angle | 110 |
| PRODUCT DIMENSIONS | |
| Maximum Overall Length (in) | 3.70 |
| Diameter (in) | 3.70 |
| PRODUCT DATA | |
| Item Number | 344598 |
| UPC | 046677344597 |
| UPC | 046677344597 |
| 12 NC | 9290 018 87831 |
| Brand | PILA |
| Description | R20/LED/6W/50K |






















