
7.5w LED Direct Wire Downlight 120v CCT Tunable Bronze Finish
Description
Satco 7.5 watt gimbaled LED downlight is a sleek lighting solution for residential and commercial applications. Illuminate kitchens, dining rooms, and office spaces with this CCT selectable fixture. Versatile and functional, this bronze trimmed fixture delivers 50,000 hours of illumination.
Features:- Diameter: 6.02 inches, Height: 3.54 inches
- Bronze Finish
- 60 degree beam spread
- CCT Selectable
- 600 lumens
- Rated for 50,000 hours
- Superior 90 CRI light quality
- 5 year limited warranty
- FCC and RoHS Compliant
Specs
| General | |
| Finish | Bronze |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 3.54 |
| Width (in.) | 6.02 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 7.5W |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | Integrated |
| Weight (lb.) | 0.65 |
| Fixture Type | Direct Wire LED Downlight |
| Fixture Material | Polycarbonate (PC) |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 3.54 |
| Width (in.) | 6.02 |
| Length (in.) | 6.54 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Classified |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| CA T20 / T24 Rationale | California T24 2016 - 2022 JA8 Listed; T20 Listed |
| California Status | Lawful for sale in California |
| Title 20 / 24 Status | California T24 Listed |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Original: $59.00
-70%$59.00
$17.70More Images








7.5w LED Direct Wire Downlight 120v CCT Tunable Bronze Finish
Description
Satco 7.5 watt gimbaled LED downlight is a sleek lighting solution for residential and commercial applications. Illuminate kitchens, dining rooms, and office spaces with this CCT selectable fixture. Versatile and functional, this bronze trimmed fixture delivers 50,000 hours of illumination.
Features:- Diameter: 6.02 inches, Height: 3.54 inches
- Bronze Finish
- 60 degree beam spread
- CCT Selectable
- 600 lumens
- Rated for 50,000 hours
- Superior 90 CRI light quality
- 5 year limited warranty
- FCC and RoHS Compliant
Specs
| General | |
| Finish | Bronze |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 3.54 |
| Width (in.) | 6.02 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 7.5W |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | Integrated |
| Weight (lb.) | 0.65 |
| Fixture Type | Direct Wire LED Downlight |
| Fixture Material | Polycarbonate (PC) |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 3.54 |
| Width (in.) | 6.02 |
| Length (in.) | 6.54 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Classified |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| CA T20 / T24 Rationale | California T24 2016 - 2022 JA8 Listed; T20 Listed |
| California Status | Lawful for sale in California |
| Title 20 / 24 Status | California T24 Listed |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 7.5 watt gimbaled LED downlight is a sleek lighting solution for residential and commercial applications. Illuminate kitchens, dining rooms, and office spaces with this CCT selectable fixture. Versatile and functional, this bronze trimmed fixture delivers 50,000 hours of illumination.
Features:- Diameter: 6.02 inches, Height: 3.54 inches
- Bronze Finish
- 60 degree beam spread
- CCT Selectable
- 600 lumens
- Rated for 50,000 hours
- Superior 90 CRI light quality
- 5 year limited warranty
- FCC and RoHS Compliant
Specs
| General | |
| Finish | Bronze |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 3.54 |
| Width (in.) | 6.02 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 7.5W |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | Integrated |
| Weight (lb.) | 0.65 |
| Fixture Type | Direct Wire LED Downlight |
| Fixture Material | Polycarbonate (PC) |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 3.54 |
| Width (in.) | 6.02 |
| Length (in.) | 6.54 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Classified |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| CA T20 / T24 Rationale | California T24 2016 - 2022 JA8 Listed; T20 Listed |
| California Status | Lawful for sale in California |
| Title 20 / 24 Status | California T24 Listed |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |














