
700W HID Replacement Bulb for 54282 HTI 700w /D4/60 SHARXS Lamp
Description
Cross Reference:
- OSRAM 54282 HTI 700W/D4/60 SHARXS
- PHILIPS MSR Gold 700W SA/2/DE
- GE CSR700/S/DE/60
Specs
| | ATI-700W-D4-60 |
| Base | SFc10-4 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 0.787 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 59000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 700W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Equipment
- Elation Powerspot 700
- Geni MOS 700
- GLP YPOC 700
- Martin Professional MAC 700 Profile
- Martin Professional MAC 700 Wash
- Studio Due Excess XS 700
Original: $248.39
-70%$248.39
$74.52More Images

700W HID Replacement Bulb for 54282 HTI 700w /D4/60 SHARXS Lamp
Description
Cross Reference:
- OSRAM 54282 HTI 700W/D4/60 SHARXS
- PHILIPS MSR Gold 700W SA/2/DE
- GE CSR700/S/DE/60
Specs
| | ATI-700W-D4-60 |
| Base | SFc10-4 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 0.787 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 59000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 700W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Equipment
- Elation Powerspot 700
- Geni MOS 700
- GLP YPOC 700
- Martin Professional MAC 700 Profile
- Martin Professional MAC 700 Wash
- Studio Due Excess XS 700
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Cross Reference:
- OSRAM 54282 HTI 700W/D4/60 SHARXS
- PHILIPS MSR Gold 700W SA/2/DE
- GE CSR700/S/DE/60
Specs
| | ATI-700W-D4-60 |
| Base | SFc10-4 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 0.787 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 59000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 700W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Equipment
- Elation Powerspot 700
- Geni MOS 700
- GLP YPOC 700
- Martin Professional MAC 700 Profile
- Martin Professional MAC 700 Wash
- Studio Due Excess XS 700
























