
7W MR16 LED Daylight 5000K Dimmable 600LM Flood Light Bulb - 75w equal
Description
The GreenLux MR16 LED bulbs offer superior light output and are great for residential and commercial application.
Features:
- Low energy consumption - 7W
- Color Temperature: 5000k - Daylight
- Efficient LED replacement for halogen 75w MR16 lamps
- Very good color rendering
- Flood 40 degree beam angle
- No IR and UV radiation
- Mercury Free
- Suitable for use with totally enclosed luminaries
- Suitable for Damp locations
Specs
| Base | GU5.3 2-pin |
| Beam Angle (deg.) | Flood 40 |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color | Daylight |
| Color Temperature (K) | 5000K |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent (W) | 75 |
| Luminous Flux (LM) | 600 |
| Rated Life (Hours) | 20,000hr |
| Shape | MR16 |
| MOL(Height): | 2.20in |
| Diameter: | 1.96in |
| Voltage (V) | 12V |
| Wattage (W) | 7W |
More Images



7W MR16 LED Daylight 5000K Dimmable 600LM Flood Light Bulb - 75w equal
Description
The GreenLux MR16 LED bulbs offer superior light output and are great for residential and commercial application.
Features:
- Low energy consumption - 7W
- Color Temperature: 5000k - Daylight
- Efficient LED replacement for halogen 75w MR16 lamps
- Very good color rendering
- Flood 40 degree beam angle
- No IR and UV radiation
- Mercury Free
- Suitable for use with totally enclosed luminaries
- Suitable for Damp locations
Specs
| Base | GU5.3 2-pin |
| Beam Angle (deg.) | Flood 40 |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color | Daylight |
| Color Temperature (K) | 5000K |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent (W) | 75 |
| Luminous Flux (LM) | 600 |
| Rated Life (Hours) | 20,000hr |
| Shape | MR16 |
| MOL(Height): | 2.20in |
| Diameter: | 1.96in |
| Voltage (V) | 12V |
| Wattage (W) | 7W |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The GreenLux MR16 LED bulbs offer superior light output and are great for residential and commercial application.
Features:
- Low energy consumption - 7W
- Color Temperature: 5000k - Daylight
- Efficient LED replacement for halogen 75w MR16 lamps
- Very good color rendering
- Flood 40 degree beam angle
- No IR and UV radiation
- Mercury Free
- Suitable for use with totally enclosed luminaries
- Suitable for Damp locations
Specs
| Base | GU5.3 2-pin |
| Beam Angle (deg.) | Flood 40 |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color | Daylight |
| Color Temperature (K) | 5000K |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent (W) | 75 |
| Luminous Flux (LM) | 600 |
| Rated Life (Hours) | 20,000hr |
| Shape | MR16 |
| MOL(Height): | 2.20in |
| Diameter: | 1.96in |
| Voltage (V) | 12V |
| Wattage (W) | 7W |



















