
82w 8-ft LED Linear Strip Light CCT Tunable 120-347v White Finish
Description
Introducing our newest addition to our LED strip lights. This new cULus listed 82-Watt high lumen 8-foot strip addition is CCT selectable (3500K/4000K/5000K) just like its wattage and CCT selectable counter parts (65-701 and 65-702.) It has a voltage range of 120-374, is 0-10 volt dimmable, has 10,000 lumens, an 80 CRI, and features 3KV surge protection. Optional accessories include a suspension kit, add on PIR or Microwave sensor and an add on emergency battery backup. It is rated for 50,000 hours and carries a 5-year warranty.
Features:- CCT Selectable 3500K/4000K/5000K
- 120V-347V
- 3KV Surge Protection
- 0-10V Dimmable
- 80 CRI
- 50,000 Hours
- 5 Year Warranty
Specs
| General | |
| Finish | White |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 3.27 |
| Width (in.) | 2.95 |
| Length (in.) | 96 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 82W |
| Voltage | 120V-347V |
| Bulb Included | Integrated |
| Weight (lb.) | 6.84 |
| Sloped Ceiling | Yes |
| Fixture Type | Strip Light |
| Fixture Material | Steel |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 3.27 |
| Width (in.) | 2.95 |
| Length (in.) | 96 |
| Compliance | |
| Safety Listing | ULus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | No |
| CA T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Original: $453.00
-70%$453.00
$135.90More Images




82w 8-ft LED Linear Strip Light CCT Tunable 120-347v White Finish
Description
Introducing our newest addition to our LED strip lights. This new cULus listed 82-Watt high lumen 8-foot strip addition is CCT selectable (3500K/4000K/5000K) just like its wattage and CCT selectable counter parts (65-701 and 65-702.) It has a voltage range of 120-374, is 0-10 volt dimmable, has 10,000 lumens, an 80 CRI, and features 3KV surge protection. Optional accessories include a suspension kit, add on PIR or Microwave sensor and an add on emergency battery backup. It is rated for 50,000 hours and carries a 5-year warranty.
Features:- CCT Selectable 3500K/4000K/5000K
- 120V-347V
- 3KV Surge Protection
- 0-10V Dimmable
- 80 CRI
- 50,000 Hours
- 5 Year Warranty
Specs
| General | |
| Finish | White |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 3.27 |
| Width (in.) | 2.95 |
| Length (in.) | 96 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 82W |
| Voltage | 120V-347V |
| Bulb Included | Integrated |
| Weight (lb.) | 6.84 |
| Sloped Ceiling | Yes |
| Fixture Type | Strip Light |
| Fixture Material | Steel |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 3.27 |
| Width (in.) | 2.95 |
| Length (in.) | 96 |
| Compliance | |
| Safety Listing | ULus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | No |
| CA T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Introducing our newest addition to our LED strip lights. This new cULus listed 82-Watt high lumen 8-foot strip addition is CCT selectable (3500K/4000K/5000K) just like its wattage and CCT selectable counter parts (65-701 and 65-702.) It has a voltage range of 120-374, is 0-10 volt dimmable, has 10,000 lumens, an 80 CRI, and features 3KV surge protection. Optional accessories include a suspension kit, add on PIR or Microwave sensor and an add on emergency battery backup. It is rated for 50,000 hours and carries a 5-year warranty.
Features:- CCT Selectable 3500K/4000K/5000K
- 120V-347V
- 3KV Surge Protection
- 0-10V Dimmable
- 80 CRI
- 50,000 Hours
- 5 Year Warranty
Specs
| General | |
| Finish | White |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 3.27 |
| Width (in.) | 2.95 |
| Length (in.) | 96 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 82W |
| Voltage | 120V-347V |
| Bulb Included | Integrated |
| Weight (lb.) | 6.84 |
| Sloped Ceiling | Yes |
| Fixture Type | Strip Light |
| Fixture Material | Steel |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 3.27 |
| Width (in.) | 2.95 |
| Length (in.) | 96 |
| Compliance | |
| Safety Listing | ULus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | No |
| CA T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |








