
9W LED PAR36 3000K Warm White 900Lm Screw Terminal base Reflector Bulb
Description
Satco 9 watt LED Par 36 lamp is rated for all weather conditions. Suitable for recessed, outdoor accent lighting and security lighting, the bulb provides bright 900 lumens of superior light with 90 degree beam spread. At a temperature of 3000 kelvins, this lamp provides 50,000 hours of warm white light.
Features:- Watts: 9W, Incandescent Equivalent: 40W
- HID Equivalent: 50W
- Volts: 10V-30V, Shape: PAR36
- Base: Screw Terminal, ANSI Base: MP2
- CCT (Kelvin): 3000K, Temperature: Warm White, Lumens: 900L
- Beam Spread: 90, Non-Dimmable
- Rated Life: 50,000 hrs
- Warranty: Avg. Rated Hour Limited
Specs
| General | |
| Watts | 9W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| HID Equivalent | 50W |
| Volts | 10V-30V |
| Shape | PAR36 |
| Base | Screw Terminal |
| ANSI Base | MP2 |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| Lumens | 900L |
| Beam Spread | 90 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Lamp Type | Reflector |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Physical | |
| MOL | 2.87 |
| MOD | 4.5 |
| Weight (lb.) | 0.63 |
| Additional Information | |
| Warranty | Avg. Rated Hour Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $6,400.00
-70%$6,400.00
$1,920.00More Images

9W LED PAR36 3000K Warm White 900Lm Screw Terminal base Reflector Bulb
Description
Satco 9 watt LED Par 36 lamp is rated for all weather conditions. Suitable for recessed, outdoor accent lighting and security lighting, the bulb provides bright 900 lumens of superior light with 90 degree beam spread. At a temperature of 3000 kelvins, this lamp provides 50,000 hours of warm white light.
Features:- Watts: 9W, Incandescent Equivalent: 40W
- HID Equivalent: 50W
- Volts: 10V-30V, Shape: PAR36
- Base: Screw Terminal, ANSI Base: MP2
- CCT (Kelvin): 3000K, Temperature: Warm White, Lumens: 900L
- Beam Spread: 90, Non-Dimmable
- Rated Life: 50,000 hrs
- Warranty: Avg. Rated Hour Limited
Specs
| General | |
| Watts | 9W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| HID Equivalent | 50W |
| Volts | 10V-30V |
| Shape | PAR36 |
| Base | Screw Terminal |
| ANSI Base | MP2 |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| Lumens | 900L |
| Beam Spread | 90 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Lamp Type | Reflector |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Physical | |
| MOL | 2.87 |
| MOD | 4.5 |
| Weight (lb.) | 0.63 |
| Additional Information | |
| Warranty | Avg. Rated Hour Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 9 watt LED Par 36 lamp is rated for all weather conditions. Suitable for recessed, outdoor accent lighting and security lighting, the bulb provides bright 900 lumens of superior light with 90 degree beam spread. At a temperature of 3000 kelvins, this lamp provides 50,000 hours of warm white light.
Features:- Watts: 9W, Incandescent Equivalent: 40W
- HID Equivalent: 50W
- Volts: 10V-30V, Shape: PAR36
- Base: Screw Terminal, ANSI Base: MP2
- CCT (Kelvin): 3000K, Temperature: Warm White, Lumens: 900L
- Beam Spread: 90, Non-Dimmable
- Rated Life: 50,000 hrs
- Warranty: Avg. Rated Hour Limited
Specs
| General | |
| Watts | 9W |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| HID Equivalent | 50W |
| Volts | 10V-30V |
| Shape | PAR36 |
| Base | Screw Terminal |
| ANSI Base | MP2 |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| Lumens | 900L |
| Beam Spread | 90 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Lamp Type | Reflector |
| Technology | LED |
| Electrical | |
| Physical | |
| MOL | 2.87 |
| MOD | 4.5 |
| Weight (lb.) | 0.63 |
| Additional Information | |
| Warranty | Avg. Rated Hour Limited |
| Compliance | |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |















