
Mole Baby Fresnels CYV Type 4131 1,000W Molequartz Baby Junior Solarspot Replacement Lamp
Description
Mole Baby Fresnels CYV Type 4131 1,000W Molequartz Baby Junior Solarspot Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: CYV
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Filament: C-13D, Shape: T7
- Wattage: 1,000, Voltage: 120
- Luminous Flux (LM): 27500
- Color Temperature (K): 3200K
- Rated Life: 500 hrs, Lamp Finish: Clear
- Color Rendering Index (CRI): 100
Cross Reference:
- Osram 54706 CYV
Specs
| Abbreviation Name | CYV |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Filament | C-13D |
| Shape | T7 |
| Finish | Clear |
| Wattage | 1,000 |
| Voltage | 120 |
| Luminous Flux (LM) | 27500 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Rated Life | 500 hrs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Maximum Overall Length (in) | 10 |
| Diameter (in) | 0.945 |
Equipment
- Altman ProLine 2000L
- Altman ProLine 2000S
- Mole - Richardson Type 4131
- Mole - Richardson Type 4341
- Mole - Richardson Type 5291
- Mole - Richardson Type 5421
More Images

Mole Baby Fresnels CYV Type 4131 1,000W Molequartz Baby Junior Solarspot Replacement Lamp
Description
Mole Baby Fresnels CYV Type 4131 1,000W Molequartz Baby Junior Solarspot Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: CYV
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Filament: C-13D, Shape: T7
- Wattage: 1,000, Voltage: 120
- Luminous Flux (LM): 27500
- Color Temperature (K): 3200K
- Rated Life: 500 hrs, Lamp Finish: Clear
- Color Rendering Index (CRI): 100
Cross Reference:
- Osram 54706 CYV
Specs
| Abbreviation Name | CYV |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Filament | C-13D |
| Shape | T7 |
| Finish | Clear |
| Wattage | 1,000 |
| Voltage | 120 |
| Luminous Flux (LM) | 27500 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Rated Life | 500 hrs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Maximum Overall Length (in) | 10 |
| Diameter (in) | 0.945 |
Equipment
- Altman ProLine 2000L
- Altman ProLine 2000S
- Mole - Richardson Type 4131
- Mole - Richardson Type 4341
- Mole - Richardson Type 5291
- Mole - Richardson Type 5421
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Mole Baby Fresnels CYV Type 4131 1,000W Molequartz Baby Junior Solarspot Replacement Lamp
Features:- Abbreviation Name: CYV
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: G38 Mogul Bi-Post
- Filament: C-13D, Shape: T7
- Wattage: 1,000, Voltage: 120
- Luminous Flux (LM): 27500
- Color Temperature (K): 3200K
- Rated Life: 500 hrs, Lamp Finish: Clear
- Color Rendering Index (CRI): 100
Cross Reference:
- Osram 54706 CYV
Specs
| Abbreviation Name | CYV |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G38 Mogul Bi-Post |
| Filament | C-13D |
| Shape | T7 |
| Finish | Clear |
| Wattage | 1,000 |
| Voltage | 120 |
| Luminous Flux (LM) | 27500 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Rated Life | 500 hrs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Maximum Overall Length (in) | 10 |
| Diameter (in) | 0.945 |
Equipment
- Altman ProLine 2000L
- Altman ProLine 2000S
- Mole - Richardson Type 4131
- Mole - Richardson Type 4341
- Mole - Richardson Type 5291
- Mole - Richardson Type 5421















