
Mole Baby Fresnels Type 2831 500W Molequartz Baby-Baby Solarspot G22 Base Replacement Lamp
Description
Mole Baby Fresnels Type 2831 500W Molequartz Baby-Baby Solarspot G22 Base Replacement Lamp
Features:- 500 Watts
- 120 Volts
- G22 Medium Bipost Base
- T6 Shape
- 150Hrs. Rated Life
- 3200K Color Temperature
- 100 Color Rendering Index
- 13000 Luminous Flux
Specs
| Abbreviation Name | EGN |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G22 Medium Bipost |
| Filament | C-13D |
| Shape | T6 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 500 |
| Rated Life | 150 hrs |
| Luminous Flux (LM) | 13000 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Clear |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.460 |
| Diameter (in) | 0.780 |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2831
- Mole - Richardson Type 3081
- Mole - Richardson Type 407
- Mole - Richardson Type 5431
Original: $53.00
-70%$53.00
$15.90More Images



Mole Baby Fresnels Type 2831 500W Molequartz Baby-Baby Solarspot G22 Base Replacement Lamp
Description
Mole Baby Fresnels Type 2831 500W Molequartz Baby-Baby Solarspot G22 Base Replacement Lamp
Features:- 500 Watts
- 120 Volts
- G22 Medium Bipost Base
- T6 Shape
- 150Hrs. Rated Life
- 3200K Color Temperature
- 100 Color Rendering Index
- 13000 Luminous Flux
Specs
| Abbreviation Name | EGN |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G22 Medium Bipost |
| Filament | C-13D |
| Shape | T6 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 500 |
| Rated Life | 150 hrs |
| Luminous Flux (LM) | 13000 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Clear |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.460 |
| Diameter (in) | 0.780 |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2831
- Mole - Richardson Type 3081
- Mole - Richardson Type 407
- Mole - Richardson Type 5431
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Mole Baby Fresnels Type 2831 500W Molequartz Baby-Baby Solarspot G22 Base Replacement Lamp
Features:- 500 Watts
- 120 Volts
- G22 Medium Bipost Base
- T6 Shape
- 150Hrs. Rated Life
- 3200K Color Temperature
- 100 Color Rendering Index
- 13000 Luminous Flux
Specs
| Abbreviation Name | EGN |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | G22 Medium Bipost |
| Filament | C-13D |
| Shape | T6 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 500 |
| Rated Life | 150 hrs |
| Luminous Flux (LM) | 13000 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Clear |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.460 |
| Diameter (in) | 0.780 |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2831
- Mole - Richardson Type 3081
- Mole - Richardson Type 407
- Mole - Richardson Type 5431






















