
Nuvo Bentley 4-Light Hazel Bronze Chandelier w/ Frosted Glass
Description
Bentley - 4 Light Chandelier w/ Frosted Glass
Specs
| Fixture Type | Chandelier |
| UL Application | Ceiling |
| UL Classification | Dry |
| Collection Name | Bentley |
| Style | Contemporary |
| Finish | Hazel Bronze |
| Shade | Frosted |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 4 |
| Bulb Included | NO |
| Bulb Shape | G16 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 60W |
| Bulb Base | Candelabra |
| Width (in) | 27.625 |
| Height (in) | 23.375 |
| Chain (in) | 48 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $550.00
-70%$550.00
$165.00Nuvo Bentley 4-Light Hazel Bronze Chandelier w/ Frosted Glass
Description
Bentley - 4 Light Chandelier w/ Frosted Glass
Specs
| Fixture Type | Chandelier |
| UL Application | Ceiling |
| UL Classification | Dry |
| Collection Name | Bentley |
| Style | Contemporary |
| Finish | Hazel Bronze |
| Shade | Frosted |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 4 |
| Bulb Included | NO |
| Bulb Shape | G16 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 60W |
| Bulb Base | Candelabra |
| Width (in) | 27.625 |
| Height (in) | 23.375 |
| Chain (in) | 48 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Bentley - 4 Light Chandelier w/ Frosted Glass
Specs
| Fixture Type | Chandelier |
| UL Application | Ceiling |
| UL Classification | Dry |
| Collection Name | Bentley |
| Style | Contemporary |
| Finish | Hazel Bronze |
| Shade | Frosted |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 4 |
| Bulb Included | NO |
| Bulb Shape | G16 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 60W |
| Bulb Base | Candelabra |
| Width (in) | 27.625 |
| Height (in) | 23.375 |
| Chain (in) | 48 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |












