
BulbAmerica MH400/U bulb 400 watts E39 Mogul Base Metal Halide Replacement Lamp
Description
M400/U replacement bulb, 400 watts, E39 Mogul base, 4000k Color temperature, ED37 shape
Specs
| Abbreviation Name | MH400/U Mogul |
| Ballast | M59 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Luminous Flux (LM) | 36000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $23.99
-70%$23.99
$7.20More Images

BulbAmerica MH400/U bulb 400 watts E39 Mogul Base Metal Halide Replacement Lamp
Description
M400/U replacement bulb, 400 watts, E39 Mogul base, 4000k Color temperature, ED37 shape
Specs
| Abbreviation Name | MH400/U Mogul |
| Ballast | M59 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Luminous Flux (LM) | 36000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
M400/U replacement bulb, 400 watts, E39 Mogul base, 4000k Color temperature, ED37 shape
Specs
| Abbreviation Name | MH400/U Mogul |
| Ballast | M59 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Luminous Flux (LM) | 36000 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















