
Mole Classic Fresnels ESS Type 2901 250W Tiny-Mole Solarspot Replacement Lamp
Description
Mole Classic Fresnels ESS Type 2901 250W Tiny-Mole Solarspot Replacement Lamp
Features:
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: BA15d Double Contact Bayonet
- Filament: CC-8, Shape: T4
- Voltage: 120, Wattage: 250
- Color Rendering Index (CRI): 100
- Color Temperature (K): 2950K
- Luminous Flux (LM): 5000
- Rated Life: 2,000 hrs
Specs
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | BA15d Double Contact Bayonet |
| Filament | CC-8 |
| Shape | T4 |
| Finish | Clear |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 250 |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 2950K |
| Luminous Flux (LM) | 5000 |
| Rated Life | 2000 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 3.125 |
| Diameter (in) | 0.5 |
Original: $19.43
-70%$19.43
$5.83More Images







Mole Classic Fresnels ESS Type 2901 250W Tiny-Mole Solarspot Replacement Lamp
Description
Mole Classic Fresnels ESS Type 2901 250W Tiny-Mole Solarspot Replacement Lamp
Features:
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: BA15d Double Contact Bayonet
- Filament: CC-8, Shape: T4
- Voltage: 120, Wattage: 250
- Color Rendering Index (CRI): 100
- Color Temperature (K): 2950K
- Luminous Flux (LM): 5000
- Rated Life: 2,000 hrs
Specs
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | BA15d Double Contact Bayonet |
| Filament | CC-8 |
| Shape | T4 |
| Finish | Clear |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 250 |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 2950K |
| Luminous Flux (LM) | 5000 |
| Rated Life | 2000 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 3.125 |
| Diameter (in) | 0.5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Mole Classic Fresnels ESS Type 2901 250W Tiny-Mole Solarspot Replacement Lamp
Features:
- Bulb Type: Halogen Bulbs
- Base: BA15d Double Contact Bayonet
- Filament: CC-8, Shape: T4
- Voltage: 120, Wattage: 250
- Color Rendering Index (CRI): 100
- Color Temperature (K): 2950K
- Luminous Flux (LM): 5000
- Rated Life: 2,000 hrs
Specs
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Base | BA15d Double Contact Bayonet |
| Filament | CC-8 |
| Shape | T4 |
| Finish | Clear |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 250 |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 2950K |
| Luminous Flux (LM) | 5000 |
| Rated Life | 2000 hrs |
| Maximum Overall Length (in) | 3.125 |
| Diameter (in) | 0.5 |



















