
Compact Fluorescent 18 Watt Dimmable Twist Bulb
Description
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.13 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent (W) | 75W |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.28 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Twist |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Compact Fluorescent 18 Watt Dimmable Twist Bulb
Description
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.13 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent (W) | 75W |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.28 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Twist |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color | Warm White |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.13 |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Incandescent Equivalent (W) | 75W |
| Luminous Flux (LM) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.28 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Twist |
| Wattage (W) | 18W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |












