✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Nuvo Cove Neck 1-Light 12" Outdoor Lantern w/ Clear Seed Glass in White Finish
Description
Cove Neck - 1 Light - 12" Outdoor Lantern W/ Clear Seed Glass
Specs
| Fixture Type | Outdoor |
| UL Application | Wall |
| UL Classification | Wet |
| Collection Name | Cove Neck |
| Style | Transitional |
| Finish | White |
| Shade | Clear Seeded |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1 |
| Bulb Included | NO |
| Bulb Shape | A19 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 100w |
| Bulb Base | Medium |
| Width (in) | 7 |
| Height (in) | 11.75 |
| Extension (in) | 9.5 |
| Top to Outlet (in) | 5.25" |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
$200.00
Nuvo Cove Neck 1-Light 12" Outdoor Lantern w/ Clear Seed Glass in White Finish—
$200.00
Nuvo Cove Neck 1-Light 12" Outdoor Lantern w/ Clear Seed Glass in White Finish
Description
Cove Neck - 1 Light - 12" Outdoor Lantern W/ Clear Seed Glass
Specs
| Fixture Type | Outdoor |
| UL Application | Wall |
| UL Classification | Wet |
| Collection Name | Cove Neck |
| Style | Transitional |
| Finish | White |
| Shade | Clear Seeded |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1 |
| Bulb Included | NO |
| Bulb Shape | A19 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 100w |
| Bulb Base | Medium |
| Width (in) | 7 |
| Height (in) | 11.75 |
| Extension (in) | 9.5 |
| Top to Outlet (in) | 5.25" |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Cove Neck - 1 Light - 12" Outdoor Lantern W/ Clear Seed Glass
Specs
| Fixture Type | Outdoor |
| UL Application | Wall |
| UL Classification | Wet |
| Collection Name | Cove Neck |
| Style | Transitional |
| Finish | White |
| Shade | Clear Seeded |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1 |
| Bulb Included | NO |
| Bulb Shape | A19 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 100w |
| Bulb Base | Medium |
| Width (in) | 7 |
| Height (in) | 11.75 |
| Extension (in) | 9.5 |
| Top to Outlet (in) | 5.25" |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |



















