
DXW bulb OSRAM 1000w 120v R7S 3200k Double Ended Halogen Light Bulb
Description
The Double Ended bulb provides a bright whiter light than incandescent bulbs.
The DXW bulbs is used in following equipment
- Mole - Richardson Type 4081
Note:
Maximum Overall Length:3.72 (in)
Specs
| OSRAM | |
| 53997 | |
| 046135539978 | |
| 4052899243200 | |
| Abbreviation Name | DXW 120V |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Filament | CC-8 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 28000 |
| Maximum Overall Length | 3.72 (in) |
| Rated Life (Hours) | 150 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 1000W |
Additional Info
Manual:
OSRAM 53997 DXWEquipment
Original: $29.00
-70%$29.00
$8.70More Images




DXW bulb OSRAM 1000w 120v R7S 3200k Double Ended Halogen Light Bulb
Description
The Double Ended bulb provides a bright whiter light than incandescent bulbs.
The DXW bulbs is used in following equipment
- Mole - Richardson Type 4081
Note:
Maximum Overall Length:3.72 (in)
Specs
| OSRAM | |
| 53997 | |
| 046135539978 | |
| 4052899243200 | |
| Abbreviation Name | DXW 120V |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Filament | CC-8 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 28000 |
| Maximum Overall Length | 3.72 (in) |
| Rated Life (Hours) | 150 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 1000W |
Additional Info
Manual:
OSRAM 53997 DXWEquipment
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The Double Ended bulb provides a bright whiter light than incandescent bulbs.
The DXW bulbs is used in following equipment
- Mole - Richardson Type 4081
Note:
Maximum Overall Length:3.72 (in)
Specs
| OSRAM | |
| 53997 | |
| 046135539978 | |
| 4052899243200 | |
| Abbreviation Name | DXW 120V |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Filament | CC-8 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 28000 |
| Maximum Overall Length | 3.72 (in) |
| Rated Life (Hours) | 150 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 1000W |



















