
EJG 750w 120v R7s Double Ended Halogen Bulb - 54598 Replacement Lamp
Description
Bulbamerica 750 watts 120 volts 3200k Double Ended a rated life of 400 hours R7s Recessed Single Contact base.
Cross Reference:
- Osram 54598 EJG 120V
Note:
Maximum Overall Length:4.67 (in)
Specs
| Abbreviation Name | EJG 120V |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Filament | C-8 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 20600 |
| Maximum Overall Length | 4.67 (in) |
| Rated Life (Hours) | 400 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 750W |
Equipment
The EJG bulbs is used in following equipment
- Mole - Richardson Type 2581
- Mole - Richardson Type 2591
- Mole - Richardson Type 2921
- Mole - Richardson Type 3041
- Mole - Richardson Type 3051
- Mole - Richardson Type 3211
- Mole - Richardson Type 3371
- Mole - Richardson Type 3571
- Mole - Richardson Type 7261
- Mole - Richardson Type 7281
- Mole - Richardson Type 7291
More Images



EJG 750w 120v R7s Double Ended Halogen Bulb - 54598 Replacement Lamp
Description
Bulbamerica 750 watts 120 volts 3200k Double Ended a rated life of 400 hours R7s Recessed Single Contact base.
Cross Reference:
- Osram 54598 EJG 120V
Note:
Maximum Overall Length:4.67 (in)
Specs
| Abbreviation Name | EJG 120V |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Filament | C-8 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 20600 |
| Maximum Overall Length | 4.67 (in) |
| Rated Life (Hours) | 400 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 750W |
Equipment
The EJG bulbs is used in following equipment
- Mole - Richardson Type 2581
- Mole - Richardson Type 2591
- Mole - Richardson Type 2921
- Mole - Richardson Type 3041
- Mole - Richardson Type 3051
- Mole - Richardson Type 3211
- Mole - Richardson Type 3371
- Mole - Richardson Type 3571
- Mole - Richardson Type 7261
- Mole - Richardson Type 7281
- Mole - Richardson Type 7291
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Bulbamerica 750 watts 120 volts 3200k Double Ended a rated life of 400 hours R7s Recessed Single Contact base.
Cross Reference:
- Osram 54598 EJG 120V
Note:
Maximum Overall Length:4.67 (in)
Specs
| Abbreviation Name | EJG 120V |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Filament | C-8 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 20600 |
| Maximum Overall Length | 4.67 (in) |
| Rated Life (Hours) | 400 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 750W |
Equipment
The EJG bulbs is used in following equipment
- Mole - Richardson Type 2581
- Mole - Richardson Type 2591
- Mole - Richardson Type 2921
- Mole - Richardson Type 3041
- Mole - Richardson Type 3051
- Mole - Richardson Type 3211
- Mole - Richardson Type 3371
- Mole - Richardson Type 3571
- Mole - Richardson Type 7261
- Mole - Richardson Type 7281
- Mole - Richardson Type 7291



















