
FDN 500w 120v R7s Double Ended Halogen Bulb - 54534 Replacement Lamp
Description
Bulbamerica 500 watts 120 volts R7s Double Ended Halogen Light Bulb, Recessed Single Contact base, a rated life of 400 hours
Cross Reference:
- Osram 54534 FDN 120V
Note:
Maximum Overall Length:4.58 (in)
Specs
| Abbreviation Name | FDN |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Frosted |
| Luminous Flux (LM) | 12800 |
| Maximum Overall Length | 4.58 (in) |
| Rated Life (Hours) | 400 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 500W |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2581
- Mole - Richardson Type 2591
- Mole - Richardson Type 2921
- Mole - Richardson Type 3041
- Mole - Richardson Type 3051
- Mole - Richardson Type 3211
- Mole - Richardson Type 3371
- Mole - Richardson Type 3571
- Mole - Richardson Type 7261
- Mole - Richardson Type 7281
- Mole - Richardson Type 7291
More Images


FDN 500w 120v R7s Double Ended Halogen Bulb - 54534 Replacement Lamp
Description
Bulbamerica 500 watts 120 volts R7s Double Ended Halogen Light Bulb, Recessed Single Contact base, a rated life of 400 hours
Cross Reference:
- Osram 54534 FDN 120V
Note:
Maximum Overall Length:4.58 (in)
Specs
| Abbreviation Name | FDN |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Frosted |
| Luminous Flux (LM) | 12800 |
| Maximum Overall Length | 4.58 (in) |
| Rated Life (Hours) | 400 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 500W |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2581
- Mole - Richardson Type 2591
- Mole - Richardson Type 2921
- Mole - Richardson Type 3041
- Mole - Richardson Type 3051
- Mole - Richardson Type 3211
- Mole - Richardson Type 3371
- Mole - Richardson Type 3571
- Mole - Richardson Type 7261
- Mole - Richardson Type 7281
- Mole - Richardson Type 7291
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Bulbamerica 500 watts 120 volts R7s Double Ended Halogen Light Bulb, Recessed Single Contact base, a rated life of 400 hours
Cross Reference:
- Osram 54534 FDN 120V
Note:
Maximum Overall Length:4.58 (in)
Specs
| Abbreviation Name | FDN |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Frosted |
| Luminous Flux (LM) | 12800 |
| Maximum Overall Length | 4.58 (in) |
| Rated Life (Hours) | 400 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 500W |
Equipment
- Mole - Richardson Type 2581
- Mole - Richardson Type 2591
- Mole - Richardson Type 2921
- Mole - Richardson Type 3041
- Mole - Richardson Type 3051
- Mole - Richardson Type 3211
- Mole - Richardson Type 3371
- Mole - Richardson Type 3571
- Mole - Richardson Type 7261
- Mole - Richardson Type 7281
- Mole - Richardson Type 7291



















