
FFT 1000w 120v T3 R7s Double Ended Halogen Bulb - 54350 Replacement Lamp
Description
FFT 1000w 120v T3 R7s Double Ended Halogen Bulb - 54350 Replacement Lamp
Bulbamerica 1000 watts 120 volts Recessed Single Contact base, a rated life of 300 hours, a bright whiter light than incandescent bulbs, T3 R7s Double Ended Halogen Light Bulb
Cross Reference:
- Osram 54350 FFT 120V
The FFT bulbs is used in following equipment:
- Mole - Richardson Type 2701
- Mole - Richardson Type 2791
- Mole - Richardson Type 2811
- Mole - Richardson Type 2841
Note:
Maximum Overall Length:6.53 (in)
Specs
| Abbreviation Name | FFT |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length | 6.53 (in) |
| Rated Life (Hours) | 300 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 1000W |
More Images

FFT 1000w 120v T3 R7s Double Ended Halogen Bulb - 54350 Replacement Lamp
Description
FFT 1000w 120v T3 R7s Double Ended Halogen Bulb - 54350 Replacement Lamp
Bulbamerica 1000 watts 120 volts Recessed Single Contact base, a rated life of 300 hours, a bright whiter light than incandescent bulbs, T3 R7s Double Ended Halogen Light Bulb
Cross Reference:
- Osram 54350 FFT 120V
The FFT bulbs is used in following equipment:
- Mole - Richardson Type 2701
- Mole - Richardson Type 2791
- Mole - Richardson Type 2811
- Mole - Richardson Type 2841
Note:
Maximum Overall Length:6.53 (in)
Specs
| Abbreviation Name | FFT |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length | 6.53 (in) |
| Rated Life (Hours) | 300 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 1000W |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
FFT 1000w 120v T3 R7s Double Ended Halogen Bulb - 54350 Replacement Lamp
Bulbamerica 1000 watts 120 volts Recessed Single Contact base, a rated life of 300 hours, a bright whiter light than incandescent bulbs, T3 R7s Double Ended Halogen Light Bulb
Cross Reference:
- Osram 54350 FFT 120V
The FFT bulbs is used in following equipment:
- Mole - Richardson Type 2701
- Mole - Richardson Type 2791
- Mole - Richardson Type 2811
- Mole - Richardson Type 2841
Note:
Maximum Overall Length:6.53 (in)
Specs
| Abbreviation Name | FFT |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length | 6.53 (in) |
| Rated Life (Hours) | 300 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 1000W |



















