
FT36DL lamp Sylvania 36W Long Twin Tube 2G11 base 3500K cfl bulb
Description
SylvaniaFT36DL/835/ECO 36W Long Twin Tube 2G11 base 3500K fluorescent bulb
SylvaniaFT36DL/835/ECO 36W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulbShape: Long Twin Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 36W
Base: 2G11
Luminous Flux: 2900LM
Color Temperature: 3500K
Maximum Overall Length: 16.6 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT36DL/835/ECO |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 2900 |
| Maximum Overall Length (in) | 16.6 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 36W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $21.59
-70%$21.59
$6.48More Images

FT36DL lamp Sylvania 36W Long Twin Tube 2G11 base 3500K cfl bulb
Description
SylvaniaFT36DL/835/ECO 36W Long Twin Tube 2G11 base 3500K fluorescent bulb
SylvaniaFT36DL/835/ECO 36W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulbShape: Long Twin Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 36W
Base: 2G11
Luminous Flux: 2900LM
Color Temperature: 3500K
Maximum Overall Length: 16.6 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT36DL/835/ECO |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 2900 |
| Maximum Overall Length (in) | 16.6 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 36W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SylvaniaFT36DL/835/ECO 36W Long Twin Tube 2G11 base 3500K fluorescent bulb
SylvaniaFT36DL/835/ECO 36W Long Twin Tube 4-Pin 2G11 Plug-In base 3500K fluorescent bulbShape: Long Twin Tube 4-Pin For Electronic Ballasts Plug-In
Watts: 36W
Base: 2G11
Luminous Flux: 2900LM
Color Temperature: 3500K
Maximum Overall Length: 16.6 inch
Specs
| Abbreviation Name | FT36DL/835/ECO |
| Base | 2G11 |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 0.625 |
| Luminous Flux (LM) | 2900 |
| Maximum Overall Length (in) | 16.6 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | T5 |
| Wattage (W) | 36W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




















