
GE 16751 - 50w 120v FMW MR16 GU10 Edison Quartzline Flood Halogen Bulb
Description
- Base: GU10 Twist and Lock
- Shape: MR16
- Wattage: 50W, Voltage 120V
- Light Output: 400 Lumens
- Color Temperature: 2750K
- SKU: 16751 / PC 84902
Specs
| Manufacturer | GE |
| SKU | 16751 / 84902 |
| RES | 1428615 |
| Base | GU10 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2750K |
| Diameter (in) | 2 |
| Filament | CC-2V |
| Luminous Flux (LM) | 400 |
| Maximum Overall Length (in) | 2.125 |
| Front Glass | With Front Glass |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | MR16 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 50W |
More Images





GE 16751 - 50w 120v FMW MR16 GU10 Edison Quartzline Flood Halogen Bulb
Description
- Base: GU10 Twist and Lock
- Shape: MR16
- Wattage: 50W, Voltage 120V
- Light Output: 400 Lumens
- Color Temperature: 2750K
- SKU: 16751 / PC 84902
Specs
| Manufacturer | GE |
| SKU | 16751 / 84902 |
| RES | 1428615 |
| Base | GU10 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2750K |
| Diameter (in) | 2 |
| Filament | CC-2V |
| Luminous Flux (LM) | 400 |
| Maximum Overall Length (in) | 2.125 |
| Front Glass | With Front Glass |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | MR16 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 50W |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
- Base: GU10 Twist and Lock
- Shape: MR16
- Wattage: 50W, Voltage 120V
- Light Output: 400 Lumens
- Color Temperature: 2750K
- SKU: 16751 / PC 84902
Specs
| Manufacturer | GE |
| SKU | 16751 / 84902 |
| RES | 1428615 |
| Base | GU10 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 2750K |
| Diameter (in) | 2 |
| Filament | CC-2V |
| Luminous Flux (LM) | 400 |
| Maximum Overall Length (in) | 2.125 |
| Front Glass | With Front Glass |
| Rated Life (Hours) | 3000 |
| Shape | MR16 |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 50W |




















