
GE 29489 CMH 20W M156 PAR30L E26 HID ConstantColor Ceramic Metal Halide Bulb
Description
GE 20Watts M156 PAR30L Medium Screw E26 High Intensity Discharge light bulb UV control open or enclosed fixtures hard glass 12,000 hours of life
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (lm) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.60 |
| Rated Life (Hours) | 7500 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
More Images

GE 29489 CMH 20W M156 PAR30L E26 HID ConstantColor Ceramic Metal Halide Bulb
Description
GE 20Watts M156 PAR30L Medium Screw E26 High Intensity Discharge light bulb UV control open or enclosed fixtures hard glass 12,000 hours of life
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (lm) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.60 |
| Rated Life (Hours) | 7500 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
GE 20Watts M156 PAR30L Medium Screw E26 High Intensity Discharge light bulb UV control open or enclosed fixtures hard glass 12,000 hours of life
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 25 |
| Beam Spread | Flood FL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.81 |
| Luminous Flux (lm) | 1200 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.60 |
| Rated Life (Hours) | 7500 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 20W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
















