✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

GE 76226 CMH 23w PAR38 E26 HID 3000K Wide Flood 36 Metal Halide Bulb
Description
GE 23watts PAR38 Medium Screw E26 High Intensity Discharge light bulb open or enclosed fixtures hard glass clear finish 12,000 hours of life TCLP compliant UV control
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 36 |
| Beam Spread | Wide Flood WFL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4.88 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 1400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 23W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
$45.30
Original: $151.00
-70%GE 76226 CMH 23w PAR38 E26 HID 3000K Wide Flood 36 Metal Halide Bulb—
$151.00
$45.30GE 76226 CMH 23w PAR38 E26 HID 3000K Wide Flood 36 Metal Halide Bulb
Description
GE 23watts PAR38 Medium Screw E26 High Intensity Discharge light bulb open or enclosed fixtures hard glass clear finish 12,000 hours of life TCLP compliant UV control
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 36 |
| Beam Spread | Wide Flood WFL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4.88 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 1400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 23W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
GE 23watts PAR38 Medium Screw E26 High Intensity Discharge light bulb open or enclosed fixtures hard glass clear finish 12,000 hours of life TCLP compliant UV control
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 36 |
| Beam Spread | Wide Flood WFL |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4.88 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 1400 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 23W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |












