
GE 500w 120v T3 R7s 4.65in Double Ended Clear Halogen Light Bulb
Description
Features:
- Wattage: 500w
- Voltage: 120v
- Light output: 11100Lumens
- Rated Life: 2000Hours
- Base: R7s
- Maximum Overall Lenght: 4.65in , diameter: 0.375in
Specs
| Brand | GE |
| Part Number | 00670 |
| UPC | 064894006708 |
| Description | Q500T3CLCS1CDN |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Diameter (in) | 0.375 |
| Maximum Overall Length | 4.65 (in) |
| Filament | C-8 |
| Rated Life (Hours) | 2000 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 500W |
Original: $17.00
-70%$17.00
$5.10More Images


GE 500w 120v T3 R7s 4.65in Double Ended Clear Halogen Light Bulb
Description
Features:
- Wattage: 500w
- Voltage: 120v
- Light output: 11100Lumens
- Rated Life: 2000Hours
- Base: R7s
- Maximum Overall Lenght: 4.65in , diameter: 0.375in
Specs
| Brand | GE |
| Part Number | 00670 |
| UPC | 064894006708 |
| Description | Q500T3CLCS1CDN |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Diameter (in) | 0.375 |
| Maximum Overall Length | 4.65 (in) |
| Filament | C-8 |
| Rated Life (Hours) | 2000 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 500W |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Features:
- Wattage: 500w
- Voltage: 120v
- Light output: 11100Lumens
- Rated Life: 2000Hours
- Base: R7s
- Maximum Overall Lenght: 4.65in , diameter: 0.375in
Specs
| Brand | GE |
| Part Number | 00670 |
| UPC | 064894006708 |
| Description | Q500T3CLCS1CDN |
| Base | R7s Recessed Single Contact |
| Bulb Type | Halogen Bulbs |
| Color Temperature (K) | 3200K |
| Diameter (in) | 0.375 |
| Maximum Overall Length | 4.65 (in) |
| Filament | C-8 |
| Rated Life (Hours) | 2000 |
| Shape | Double-Ended |
| Voltage (V) | 120V |
| Wattage (W) | 500W |






















