
GE 50W LED 3000K 7500Lm ED23.5 E26 Base HID Replacement
Description
GE 50W LED 3000K 7500Lm ED23.5 E26 Base HID Replacement
Features:- Brand: GE Lighting
- Direct wire to bypass the ballast-reduces energy use and eliminates ballast compatibility
- Match ANSI standard shape
- One lamps for multiple applications
- Tether kit, in-line fuse, and fixture label included
- 50,000 hr life with 5 limited year warranty
Specs
| Brand | GE Lighting |
| Voltage | 120-277 |
| Watts | 50 |
| HID Equivalent | 100w |
| Color Temp | 3000k |
| Color | Warm White |
| Base | E26 Medium Screw |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | White |
| MOLs | 7.7-in |
| MOD | 3.6-in |
| Lumens | 7,500 |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| CRI | 70 |
| Maximum Temp | 50 Deg. C |
| Burning Position | Universal |
| Operating Temperature | -20°C |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| UL Classification | Damp Location Rated |
| Lamp Code | LED50ED23.5M/730 |
| UPC | 043168518574 |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Original: $43.99
-70%$43.99
$13.20More Images


GE 50W LED 3000K 7500Lm ED23.5 E26 Base HID Replacement
Description
GE 50W LED 3000K 7500Lm ED23.5 E26 Base HID Replacement
Features:- Brand: GE Lighting
- Direct wire to bypass the ballast-reduces energy use and eliminates ballast compatibility
- Match ANSI standard shape
- One lamps for multiple applications
- Tether kit, in-line fuse, and fixture label included
- 50,000 hr life with 5 limited year warranty
Specs
| Brand | GE Lighting |
| Voltage | 120-277 |
| Watts | 50 |
| HID Equivalent | 100w |
| Color Temp | 3000k |
| Color | Warm White |
| Base | E26 Medium Screw |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | White |
| MOLs | 7.7-in |
| MOD | 3.6-in |
| Lumens | 7,500 |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| CRI | 70 |
| Maximum Temp | 50 Deg. C |
| Burning Position | Universal |
| Operating Temperature | -20°C |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| UL Classification | Damp Location Rated |
| Lamp Code | LED50ED23.5M/730 |
| UPC | 043168518574 |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
GE 50W LED 3000K 7500Lm ED23.5 E26 Base HID Replacement
Features:- Brand: GE Lighting
- Direct wire to bypass the ballast-reduces energy use and eliminates ballast compatibility
- Match ANSI standard shape
- One lamps for multiple applications
- Tether kit, in-line fuse, and fixture label included
- 50,000 hr life with 5 limited year warranty
Specs
| Brand | GE Lighting |
| Voltage | 120-277 |
| Watts | 50 |
| HID Equivalent | 100w |
| Color Temp | 3000k |
| Color | Warm White |
| Base | E26 Medium Screw |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | White |
| MOLs | 7.7-in |
| MOD | 3.6-in |
| Lumens | 7,500 |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| CRI | 70 |
| Maximum Temp | 50 Deg. C |
| Burning Position | Universal |
| Operating Temperature | -20°C |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| UL Classification | Damp Location Rated |
| Lamp Code | LED50ED23.5M/730 |
| UPC | 043168518574 |
| Warranty | 5 Year Limited |















