
GE 70w PAR38 E26 HID Bulb
Description
GE 70Watts M143 / M98 PAR38 Medium Screw E26 High Intensity Discharge light bulb open or enclosed fixtures hard glass ballast thermal protection TCLP compliant UV control
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 15 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4 3/4 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.31 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $35.63
-70%$35.63
$10.69More Images


GE 70w PAR38 E26 HID Bulb
Description
GE 70Watts M143 / M98 PAR38 Medium Screw E26 High Intensity Discharge light bulb open or enclosed fixtures hard glass ballast thermal protection TCLP compliant UV control
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 15 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4 3/4 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.31 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
GE 70Watts M143 / M98 PAR38 Medium Screw E26 High Intensity Discharge light bulb open or enclosed fixtures hard glass ballast thermal protection TCLP compliant UV control
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 15 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 4 3/4 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.31 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | PAR38 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













