
GE 84380 12W PAR30 3000K Flood 40d 900lm Dimmable Low Glare Bulbs
Description
GE LED12DP30RW93040 PAR30 Flood Light Bulb, 3000K, 900 series, Dimmable, 12 watt 900 lumens LED light bulb
Features:- LED PAR30 Floodlight
- Low Glare Visual Comfort Lens
- 12 Watt, 900 Lumen
- 3000K, Natural White
- E26 Medium Screw Base
- 25,000 HR Average Life
- Flood 40-degree beam angle
- White body, Dimmable
- Energy star rated
Specs
| Manufacturer | GE Lighting |
| Lamp Code | LED12DP30RW93040 |
| Lamp Shape | PAR30 |
| Finish | White |
| Base | Medium Screw |
| ANSI Base | E26 |
| Voltage | 120 |
| Watts | 12 |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lumens | 900 |
| Rated Life | 25,000 hrs |
| Kelvin Temp | 3000k |
| Color | Natural White |
| CRI | 90 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| MOL | 3.74 in |
| MOD | 1.88 in |
| Beam Angle: | 40 deg |
| Fixture Type | Enclosed Rated |
| Energy Star Rated | Yes |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UPC | 043168843805 |
| Warranty | 3 Year Limited |
Additional Info
Original: $6.99
-70%$6.99
$2.10More Images


GE 84380 12W PAR30 3000K Flood 40d 900lm Dimmable Low Glare Bulbs
Description
GE LED12DP30RW93040 PAR30 Flood Light Bulb, 3000K, 900 series, Dimmable, 12 watt 900 lumens LED light bulb
Features:- LED PAR30 Floodlight
- Low Glare Visual Comfort Lens
- 12 Watt, 900 Lumen
- 3000K, Natural White
- E26 Medium Screw Base
- 25,000 HR Average Life
- Flood 40-degree beam angle
- White body, Dimmable
- Energy star rated
Specs
| Manufacturer | GE Lighting |
| Lamp Code | LED12DP30RW93040 |
| Lamp Shape | PAR30 |
| Finish | White |
| Base | Medium Screw |
| ANSI Base | E26 |
| Voltage | 120 |
| Watts | 12 |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lumens | 900 |
| Rated Life | 25,000 hrs |
| Kelvin Temp | 3000k |
| Color | Natural White |
| CRI | 90 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| MOL | 3.74 in |
| MOD | 1.88 in |
| Beam Angle: | 40 deg |
| Fixture Type | Enclosed Rated |
| Energy Star Rated | Yes |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UPC | 043168843805 |
| Warranty | 3 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
GE LED12DP30RW93040 PAR30 Flood Light Bulb, 3000K, 900 series, Dimmable, 12 watt 900 lumens LED light bulb
Features:- LED PAR30 Floodlight
- Low Glare Visual Comfort Lens
- 12 Watt, 900 Lumen
- 3000K, Natural White
- E26 Medium Screw Base
- 25,000 HR Average Life
- Flood 40-degree beam angle
- White body, Dimmable
- Energy star rated
Specs
| Manufacturer | GE Lighting |
| Lamp Code | LED12DP30RW93040 |
| Lamp Shape | PAR30 |
| Finish | White |
| Base | Medium Screw |
| ANSI Base | E26 |
| Voltage | 120 |
| Watts | 12 |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Lumens | 900 |
| Rated Life | 25,000 hrs |
| Kelvin Temp | 3000k |
| Color | Natural White |
| CRI | 90 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| MOL | 3.74 in |
| MOD | 1.88 in |
| Beam Angle: | 40 deg |
| Fixture Type | Enclosed Rated |
| Energy Star Rated | Yes |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UPC | 043168843805 |
| Warranty | 3 Year Limited |














