
GE 31065 CMH 150W ED17 E26 3000K HID ConstantColor Ceramic Metal Halide bulb
Description
GE 31065 CMH150U830MED/O ConstantColor CMH Ceramic Metal Halide ED17 Shape, Medium Screw Base High Intensity Discharge bulb
- Wattage: 150w
- Light output: 12900 Lumens
- ANSI: M142/O
- Base: E26 Medium Screw
- Rated Life: 12000 Hours
- Finish: Clear
Specs
| Abbreviation Name | CMH150U830MED/O |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux | 12900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $74.51
-70%$74.51
$22.35More Images

GE 31065 CMH 150W ED17 E26 3000K HID ConstantColor Ceramic Metal Halide bulb
Description
GE 31065 CMH150U830MED/O ConstantColor CMH Ceramic Metal Halide ED17 Shape, Medium Screw Base High Intensity Discharge bulb
- Wattage: 150w
- Light output: 12900 Lumens
- ANSI: M142/O
- Base: E26 Medium Screw
- Rated Life: 12000 Hours
- Finish: Clear
Specs
| Abbreviation Name | CMH150U830MED/O |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux | 12900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
GE 31065 CMH150U830MED/O ConstantColor CMH Ceramic Metal Halide ED17 Shape, Medium Screw Base High Intensity Discharge bulb
- Wattage: 150w
- Light output: 12900 Lumens
- ANSI: M142/O
- Base: E26 Medium Screw
- Rated Life: 12000 Hours
- Finish: Clear
Specs
| Abbreviation Name | CMH150U830MED/O |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux | 12900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















