
GE F32T8/SP41/ECO Lamp
Description
GE Ecolux Starcoat T8, Passes TCLP, which can lower disposal costs
Specs
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 78 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Energy Saver | TCLP compliant |
| Maximum Overall Length (in) | 48.00 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | T8 48 inch |
| Voltage (V) | 137V |
| Wattage (W) | 32W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
GE F32T8/SP41/ECO Lamp
Description
GE Ecolux Starcoat T8, Passes TCLP, which can lower disposal costs
Specs
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 78 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Energy Saver | TCLP compliant |
| Maximum Overall Length (in) | 48.00 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | T8 48 inch |
| Voltage (V) | 137V |
| Wattage (W) | 32W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
GE Ecolux Starcoat T8, Passes TCLP, which can lower disposal costs
Specs
| Base | G13 2-Pin |
| Bulb Type | Fluorescent Bulbs |
| Color Rendering Index (CRI) | 78 |
| Color Temperature (K) | 4100K |
| Diameter (in) | 1.00 |
| Energy Saver | TCLP compliant |
| Maximum Overall Length (in) | 48.00 |
| Rated Life (Hours) | 30000 |
| Shape | T8 48 inch |
| Voltage (V) | 137V |
| Wattage (W) | 32W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















