
GE LU400/DX lamp 400w Deluxe Lucalox High Pressure Sodium LU400 bulb
Description
400w LU400/DX Deluxe Lucalox High Pressure Sodium, Bulb: ED28, Base: Mogul Screw (E39)
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 2200K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 9.00 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $49.67
-70%$49.67
$14.90More Images


GE LU400/DX lamp 400w Deluxe Lucalox High Pressure Sodium LU400 bulb
Description
400w LU400/DX Deluxe Lucalox High Pressure Sodium, Bulb: ED28, Base: Mogul Screw (E39)
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 2200K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 9.00 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
400w LU400/DX Deluxe Lucalox High Pressure Sodium, Bulb: ED28, Base: Mogul Screw (E39)
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 70 |
| Color Temperature (K) | 2200K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 9.00 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















