
GE 12598 MVR 150W BD17 E26 HID Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide Bulb
Description
GE MVR150 /U/MED Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide BD17
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $35.63
-70%$35.63
$10.69More Images

GE 12598 MVR 150W BD17 E26 HID Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide Bulb
Description
GE MVR150 /U/MED Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide BD17
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
GE MVR150 /U/MED Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide BD17
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4300K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.43 |
| Rated Life (Hours) | 15000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















