
GE 78666 MVR 400W ED37 E39 HID Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide bulb
Description
GE 78666 - MVR400/U/PA Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide 400 watt ED37 shape E39 Mogul base HID light bulb
Specs
| Abbreviation Name | MVR400/U/PA |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.63 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 39400 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $53.00
-70%$53.00
$15.90More Images

GE 78666 MVR 400W ED37 E39 HID Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide bulb
Description
GE 78666 - MVR400/U/PA Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide 400 watt ED37 shape E39 Mogul base HID light bulb
Specs
| Abbreviation Name | MVR400/U/PA |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.63 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 39400 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
GE 78666 - MVR400/U/PA Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide 400 watt ED37 shape E39 Mogul base HID light bulb
Specs
| Abbreviation Name | MVR400/U/PA |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 60 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 4.63 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 39400 |
| Maximum Overall Length (in) | 11.5 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED37 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















