
GE 46271 MVR 400w ED28 E39 HID Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide Bulb
Description
This lamp is suitable for various applications, including warehouse lighting, street lighting, and other industrial or commercial settings requiring high-intensity illumination.
- Wattage: 400 W
- Bulb Shape: ED28
- Base Type: E39 Mogul Screw
- Color Temperature: 4000 K (Cool White)
- Initial Lumens: 44,000 lm, Mean Lumens: 28,500 lm
- Color Rendering Index (CRI): 65
- Average Rated Life: 20,000 hours
- Operating Position: Vertical Base Up ±15°
- Maximum Overall Length: 8.25 inches
- Diameter: 3.5 inches
- Material: Quartz Hard Glass
- Fixture Type: Enclosed
- ANSI Code: M135/M155
Specs
| Manufacturer | GE |
| Ordering Code | 46271 |
| Abbreviation Name | MVR400/VBU/ED28/PA |
| UPC | 043168462716 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 44000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.25 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $30.23
-70%$30.23
$9.07More Images

GE 46271 MVR 400w ED28 E39 HID Multi-Vapor PulseArc Quartz Metal Halide Bulb
Description
This lamp is suitable for various applications, including warehouse lighting, street lighting, and other industrial or commercial settings requiring high-intensity illumination.
- Wattage: 400 W
- Bulb Shape: ED28
- Base Type: E39 Mogul Screw
- Color Temperature: 4000 K (Cool White)
- Initial Lumens: 44,000 lm, Mean Lumens: 28,500 lm
- Color Rendering Index (CRI): 65
- Average Rated Life: 20,000 hours
- Operating Position: Vertical Base Up ±15°
- Maximum Overall Length: 8.25 inches
- Diameter: 3.5 inches
- Material: Quartz Hard Glass
- Fixture Type: Enclosed
- ANSI Code: M135/M155
Specs
| Manufacturer | GE |
| Ordering Code | 46271 |
| Abbreviation Name | MVR400/VBU/ED28/PA |
| UPC | 043168462716 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 44000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.25 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This lamp is suitable for various applications, including warehouse lighting, street lighting, and other industrial or commercial settings requiring high-intensity illumination.
- Wattage: 400 W
- Bulb Shape: ED28
- Base Type: E39 Mogul Screw
- Color Temperature: 4000 K (Cool White)
- Initial Lumens: 44,000 lm, Mean Lumens: 28,500 lm
- Color Rendering Index (CRI): 65
- Average Rated Life: 20,000 hours
- Operating Position: Vertical Base Up ±15°
- Maximum Overall Length: 8.25 inches
- Diameter: 3.5 inches
- Material: Quartz Hard Glass
- Fixture Type: Enclosed
- ANSI Code: M135/M155
Specs
| Manufacturer | GE |
| Ordering Code | 46271 |
| Abbreviation Name | MVR400/VBU/ED28/PA |
| UPC | 043168462716 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.50 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (lm) | 44000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.25 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |























