
Glamour LED 25 in. 26W 120V Dimmable Brushed Nickel Vanity Wall Fixture
Description
Glamour LED 25 in. 26W 120V Dimmable Brushed Nickel Vanity Wall Fixture
Features:- LED module: 26 Watt Linear Dimmable LED
- Light Output: 2080 Lumens
- Long Life: 30000 Hours
- Color Temperature: 3000K
- Finish: Brushed Nickel with Acrylic Shade
- Durable white polimer lens
- Ada compliant
- Warranty: 3 Year Manufacturer limited warranty
Application:
- Kitchen
- Bathroom
- Hallway
- Office
Specs
| Bulb Base | Connector |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Shape | Rectangular |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Wattage | 26W |
| Classification | cETLus - Damp |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Collection Name | Glamour |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| Extension (in) | 3 |
| Finish | Brushed Nickel |
| Fixture Type | Vanity & Wall |
| Height (in) | 5.50 |
| Light Output | 2080 Lumens |
| Light Source | Linear LED Module |
| Number of Modules | 1 |
| Rated Life (hrs) | 30000 |
| Replaceable Light Source | No |
| Shade Material | Acrylic |
| Style | Transitional |
| UL Application | Wall |
| UL or ETL Listed | ETL Listed |
| Voltage (V) | 120 |
| Width (in) | 25 |
| Warranty | 3-Year Limited |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $304.00
-70%$304.00
$91.20Glamour LED 25 in. 26W 120V Dimmable Brushed Nickel Vanity Wall Fixture
Description
Glamour LED 25 in. 26W 120V Dimmable Brushed Nickel Vanity Wall Fixture
Features:- LED module: 26 Watt Linear Dimmable LED
- Light Output: 2080 Lumens
- Long Life: 30000 Hours
- Color Temperature: 3000K
- Finish: Brushed Nickel with Acrylic Shade
- Durable white polimer lens
- Ada compliant
- Warranty: 3 Year Manufacturer limited warranty
Application:
- Kitchen
- Bathroom
- Hallway
- Office
Specs
| Bulb Base | Connector |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Shape | Rectangular |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Wattage | 26W |
| Classification | cETLus - Damp |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Collection Name | Glamour |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| Extension (in) | 3 |
| Finish | Brushed Nickel |
| Fixture Type | Vanity & Wall |
| Height (in) | 5.50 |
| Light Output | 2080 Lumens |
| Light Source | Linear LED Module |
| Number of Modules | 1 |
| Rated Life (hrs) | 30000 |
| Replaceable Light Source | No |
| Shade Material | Acrylic |
| Style | Transitional |
| UL Application | Wall |
| UL or ETL Listed | ETL Listed |
| Voltage (V) | 120 |
| Width (in) | 25 |
| Warranty | 3-Year Limited |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Glamour LED 25 in. 26W 120V Dimmable Brushed Nickel Vanity Wall Fixture
Features:- LED module: 26 Watt Linear Dimmable LED
- Light Output: 2080 Lumens
- Long Life: 30000 Hours
- Color Temperature: 3000K
- Finish: Brushed Nickel with Acrylic Shade
- Durable white polimer lens
- Ada compliant
- Warranty: 3 Year Manufacturer limited warranty
Application:
- Kitchen
- Bathroom
- Hallway
- Office
Specs
| Bulb Base | Connector |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Shape | Rectangular |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Wattage | 26W |
| Classification | cETLus - Damp |
| Color Rendering Index (CRI) | 90 |
| Collection Name | Glamour |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable Compatibility | Dimmable |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| Extension (in) | 3 |
| Finish | Brushed Nickel |
| Fixture Type | Vanity & Wall |
| Height (in) | 5.50 |
| Light Output | 2080 Lumens |
| Light Source | Linear LED Module |
| Number of Modules | 1 |
| Rated Life (hrs) | 30000 |
| Replaceable Light Source | No |
| Shade Material | Acrylic |
| Style | Transitional |
| UL Application | Wall |
| UL or ETL Listed | ETL Listed |
| Voltage (V) | 120 |
| Width (in) | 25 |
| Warranty | 3-Year Limited |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |












