
Glamour LED 9" Wall Sconce - Brushed Nickel Finish - Lamps Included
Description
Glamour LED 9" Wall Sconce - Brushed Nickel Finish - Lamps Included
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Glamour |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Width | 9" |
| Height | 10.5" |
| Shade Material | Acrylic |
| Extension | 4" |
| Number of Modules | 1-Module |
| Light Source | Linear LED Module |
| Lumen Output | 800 Lumens |
| Wattage | 10 Watts |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Base | Connector |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923410451 |
| Warranty | 3-Year Warranty Light Source |
| Voltage | 120 Volts |
| Average Rated Hours | 30000 Hours |
| UL or ETL Listed | ETL Listed |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| Suggested Dimmers | Compatible dimmers for 62-1045 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $97.00
-70%$97.00
$29.10Glamour LED 9" Wall Sconce - Brushed Nickel Finish - Lamps Included
Description
Glamour LED 9" Wall Sconce - Brushed Nickel Finish - Lamps Included
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Glamour |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Width | 9" |
| Height | 10.5" |
| Shade Material | Acrylic |
| Extension | 4" |
| Number of Modules | 1-Module |
| Light Source | Linear LED Module |
| Lumen Output | 800 Lumens |
| Wattage | 10 Watts |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Base | Connector |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923410451 |
| Warranty | 3-Year Warranty Light Source |
| Voltage | 120 Volts |
| Average Rated Hours | 30000 Hours |
| UL or ETL Listed | ETL Listed |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| Suggested Dimmers | Compatible dimmers for 62-1045 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Glamour LED 9" Wall Sconce - Brushed Nickel Finish - Lamps Included
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 1-Light |
| Collection | Glamour |
| Style | Transitional |
| Finish | Brushed Nickel |
| Width | 9" |
| Height | 10.5" |
| Shade Material | Acrylic |
| Extension | 4" |
| Number of Modules | 1-Module |
| Light Source | Linear LED Module |
| Lumen Output | 800 Lumens |
| Wattage | 10 Watts |
| Lamp Type | LED |
| Bulb Base | Connector |
| Bulb Included | Yes |
| Replaceable Light Source | No |
| Safety Rated | cETLus - Damp |
| Energy Saver | Yes |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923410451 |
| Warranty | 3-Year Warranty Light Source |
| Voltage | 120 Volts |
| Average Rated Hours | 30000 Hours |
| UL or ETL Listed | ETL Listed |
| Kelvin Temp | 3000K |
| CRI | 90 |
| Dimmable/Non-Dimmable | Yes - Dimmable |
| Suggested Dimmers | Compatible dimmers for 62-1045 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |














