
KOTO DIS-12H UV-B 1200 watt 100v G38 base 6000K Metal Halide bulb
Description
KOTO DIS-12H UV-B 1200w G38 base 6000K metal halide bulb - Metal halide, G38 base, 6000K, UVS.Application: FILM, TV & VIDEO PRODUCTION
Features:
Wattage: 1200W
Light output: 110000Lm
Rated Life: 750Hr
Base: G38 Mogul Bipost
Cross Reference:
- OSRAM 53980 HMI 1200W/SEL/UVS XS
- GE CSR 1200/SE/HR/UVC
- Koto DIS-12H UV-B
Specs
| Abbreviation | DIS-12H UV-B |
| Base | G38 Mogul Bi-post |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 1.66 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 7.88 |
| Luminous Flux (LM) | 110000 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 100v |
| Wattage (W) | 1200w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $217.00
-70%$217.00
$65.10KOTO DIS-12H UV-B 1200 watt 100v G38 base 6000K Metal Halide bulb
Description
KOTO DIS-12H UV-B 1200w G38 base 6000K metal halide bulb - Metal halide, G38 base, 6000K, UVS.Application: FILM, TV & VIDEO PRODUCTION
Features:
Wattage: 1200W
Light output: 110000Lm
Rated Life: 750Hr
Base: G38 Mogul Bipost
Cross Reference:
- OSRAM 53980 HMI 1200W/SEL/UVS XS
- GE CSR 1200/SE/HR/UVC
- Koto DIS-12H UV-B
Specs
| Abbreviation | DIS-12H UV-B |
| Base | G38 Mogul Bi-post |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 1.66 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 7.88 |
| Luminous Flux (LM) | 110000 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 100v |
| Wattage (W) | 1200w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
KOTO DIS-12H UV-B 1200w G38 base 6000K metal halide bulb - Metal halide, G38 base, 6000K, UVS.Application: FILM, TV & VIDEO PRODUCTION
Features:
Wattage: 1200W
Light output: 110000Lm
Rated Life: 750Hr
Base: G38 Mogul Bipost
Cross Reference:
- OSRAM 53980 HMI 1200W/SEL/UVS XS
- GE CSR 1200/SE/HR/UVC
- Koto DIS-12H UV-B
Specs
| Abbreviation | DIS-12H UV-B |
| Base | G38 Mogul Bi-post |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 1.66 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 7.88 |
| Luminous Flux (LM) | 110000 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 100v |
| Wattage (W) | 1200w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













