✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

KOTO DIS-16H UV-B 1600 watt 150v G22 base 6000K Metal Halide bulb
Description
KOTO DIS-16H UV-B 1600w metal halide bulb - G22 base, single end, 6000K.
Application: FILM, TV & VIDEO PRODUCTION
Specs
| Abbreviation | DIS-16H UV-B |
| Base | G22 Medium Bipost |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 1.58 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 6.89 |
| Luminous Flux (LM) | 140000 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 150v |
| Wattage (W) | 1600w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
$102.90
Original: $343.00
-70%KOTO DIS-16H UV-B 1600 watt 150v G22 base 6000K Metal Halide bulb—
$343.00
$102.90KOTO DIS-16H UV-B 1600 watt 150v G22 base 6000K Metal Halide bulb
Description
KOTO DIS-16H UV-B 1600w metal halide bulb - G22 base, single end, 6000K.
Application: FILM, TV & VIDEO PRODUCTION
Specs
| Abbreviation | DIS-16H UV-B |
| Base | G22 Medium Bipost |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 1.58 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 6.89 |
| Luminous Flux (LM) | 140000 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 150v |
| Wattage (W) | 1600w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
KOTO DIS-16H UV-B 1600w metal halide bulb - G22 base, single end, 6000K.
Application: FILM, TV & VIDEO PRODUCTION
Specs
| Abbreviation | DIS-16H UV-B |
| Base | G22 Medium Bipost |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | >90 |
| Color Temperature (K) | 6000K |
| Diameter (in) | 1.58 |
| Maximum Overall Length-MOL (in) | 6.89 |
| Luminous Flux (LM) | 140000 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Shape | Single Ended |
| Voltage (V) | 150v |
| Wattage (W) | 1600w |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |




