
LED 2-ft Strip Light 12w 4000K 900 Lumens 100V-277V
Description
Nuvo's is an sleek lighting solution for the commercial and residential applications. Illuminate bathrooms, kitchens, hallways, and work areas with this 12-watt, 2-foot strip light. Versatile and functional, this 2-foot strip light delivers 50,1000 hours of cool white light.
Features:- 90 CRI High Color Rendition
- Utility Lighting
- Damp rated for indoor use
- L:22.71" W:1.75" H:1.88"
- Linear LED Module, White Finish
Specs
| General | |
| Finish | White |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 1.88 |
| Width (in.) | 1.75 |
| Length (in.) | 22.71 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 12W |
| Voltage | 100V-277V |
| Bulb Included | Integrated |
| Weight (lb.) | 1.15 |
| Fixture Type | Strip Light |
| Fixture Material | Steel |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 1.88 |
| Width (in.) | 1.75 |
| Length (in.) | 22.71 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| CA T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Original: $76.00
-70%$76.00
$22.80More Images






LED 2-ft Strip Light 12w 4000K 900 Lumens 100V-277V
Description
Nuvo's is an sleek lighting solution for the commercial and residential applications. Illuminate bathrooms, kitchens, hallways, and work areas with this 12-watt, 2-foot strip light. Versatile and functional, this 2-foot strip light delivers 50,1000 hours of cool white light.
Features:- 90 CRI High Color Rendition
- Utility Lighting
- Damp rated for indoor use
- L:22.71" W:1.75" H:1.88"
- Linear LED Module, White Finish
Specs
| General | |
| Finish | White |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 1.88 |
| Width (in.) | 1.75 |
| Length (in.) | 22.71 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 12W |
| Voltage | 100V-277V |
| Bulb Included | Integrated |
| Weight (lb.) | 1.15 |
| Fixture Type | Strip Light |
| Fixture Material | Steel |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 1.88 |
| Width (in.) | 1.75 |
| Length (in.) | 22.71 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| CA T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Nuvo's is an sleek lighting solution for the commercial and residential applications. Illuminate bathrooms, kitchens, hallways, and work areas with this 12-watt, 2-foot strip light. Versatile and functional, this 2-foot strip light delivers 50,1000 hours of cool white light.
Features:- 90 CRI High Color Rendition
- Utility Lighting
- Damp rated for indoor use
- L:22.71" W:1.75" H:1.88"
- Linear LED Module, White Finish
Specs
| General | |
| Finish | White |
| Style | Utility |
| Height (in.) | 1.88 |
| Width (in.) | 1.75 |
| Length (in.) | 22.71 |
| Specifications | |
| Base | Integrated |
| Bulb Type | LED |
| Max Wattage | 12W |
| Voltage | 100V-277V |
| Bulb Included | Integrated |
| Weight (lb.) | 1.15 |
| Fixture Type | Strip Light |
| Fixture Material | Steel |
| Dimensions | |
| Height (in.) | 1.88 |
| Width (in.) | 1.75 |
| Length (in.) | 22.71 |
| Compliance | |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| CA T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Prop 65 | Lead |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |














