
LED Emergency Exit Sign w/ Dual Adjustable LED Heads, White w/ Green Lettering
Description
The ECL Series LED Emergency Exit Combo features an attractive low profile design to fit any environment. This series is available in white and offers universal mounting with testing button, Ni-Cad battery with remote capabilities, and is damp location listed. The ECL Series generates only 1.2 watts per lamp head, making it a perfect energy savings solution.
Features:- Remote capability allows emergency run time connections to other units
- Features a double sided exit sign configuration
- 90 minute emergency backup run time
- Dual voltage operation (120-277V)
- Injection molded thermoplastic ABS housing
Specs
| Size (in.) | 12 |
| Product Color | White, Green Letters |
| Finish | Matte |
| Light Source | LED |
| Wattage | 2.4w |
| Voltage | 120-277V |
| Operating Temperature | 32F to 104F (0C to 40C) |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage (Max) | 1.2w |
| Listings/Certifications | UL Listed, cUL Listed, UL-94V-O, Damp-Location |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
Additional Info
More Images

LED Emergency Exit Sign w/ Dual Adjustable LED Heads, White w/ Green Lettering
Description
The ECL Series LED Emergency Exit Combo features an attractive low profile design to fit any environment. This series is available in white and offers universal mounting with testing button, Ni-Cad battery with remote capabilities, and is damp location listed. The ECL Series generates only 1.2 watts per lamp head, making it a perfect energy savings solution.
Features:- Remote capability allows emergency run time connections to other units
- Features a double sided exit sign configuration
- 90 minute emergency backup run time
- Dual voltage operation (120-277V)
- Injection molded thermoplastic ABS housing
Specs
| Size (in.) | 12 |
| Product Color | White, Green Letters |
| Finish | Matte |
| Light Source | LED |
| Wattage | 2.4w |
| Voltage | 120-277V |
| Operating Temperature | 32F to 104F (0C to 40C) |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage (Max) | 1.2w |
| Listings/Certifications | UL Listed, cUL Listed, UL-94V-O, Damp-Location |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The ECL Series LED Emergency Exit Combo features an attractive low profile design to fit any environment. This series is available in white and offers universal mounting with testing button, Ni-Cad battery with remote capabilities, and is damp location listed. The ECL Series generates only 1.2 watts per lamp head, making it a perfect energy savings solution.
Features:- Remote capability allows emergency run time connections to other units
- Features a double sided exit sign configuration
- 90 minute emergency backup run time
- Dual voltage operation (120-277V)
- Injection molded thermoplastic ABS housing
Specs
| Size (in.) | 12 |
| Product Color | White, Green Letters |
| Finish | Matte |
| Light Source | LED |
| Wattage | 2.4w |
| Voltage | 120-277V |
| Operating Temperature | 32F to 104F (0C to 40C) |
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Wattage (Max) | 1.2w |
| Listings/Certifications | UL Listed, cUL Listed, UL-94V-O, Damp-Location |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |












