
4-in LED Retrofit Downlight CCT Select Round Fixture
Description
Lightolier LED Retrofit Downlight CCT Select provides an easy and quick downlight solution. Perfect for installation in existing ceilings or new construction with the benefits of energy-saving LED technology.
Features:- Size: 4-in LED Retrofit Downlight
- Finish: White, Shape: Round
- Wattage: 9W, Voltage: 120V
- Color Temperature: CCT Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K
- Lumen: 700lm
- Rated Life: 50,000 hours
- CRI: 90
- E26 Socket helps to easily replace traditional lamps
- Sturdy metal suspension brackets provide a solid fit and easy installation
- High transmission frosted PC lens to reduce glare and for smooth, comfortable light pattern
- Smooth dimming feature and compatible with a wide variety of dimmers
- Wet location covered ceiling ONLY
- CEC Title 20 & 24 JA8 Compliant, Energy Star, ETL Listed
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| Bulb Type | LED Retrofit Downlight select |
| Size | 4-in |
| Shape | Round |
| Finish | White |
| Wattage | 9W |
| Voltage | 120V |
| Lumens | 700lm |
| Color Temp | CCT Selectable |
| Operating Temperature | -40 deg C |
| Input Freq | 60Hz |
| Power factor | 0.9 |
| CRI | 90 |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Safety Listing | cETLus listed |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $9.99
-70%$9.99
$3.00More Images




4-in LED Retrofit Downlight CCT Select Round Fixture
Description
Lightolier LED Retrofit Downlight CCT Select provides an easy and quick downlight solution. Perfect for installation in existing ceilings or new construction with the benefits of energy-saving LED technology.
Features:- Size: 4-in LED Retrofit Downlight
- Finish: White, Shape: Round
- Wattage: 9W, Voltage: 120V
- Color Temperature: CCT Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K
- Lumen: 700lm
- Rated Life: 50,000 hours
- CRI: 90
- E26 Socket helps to easily replace traditional lamps
- Sturdy metal suspension brackets provide a solid fit and easy installation
- High transmission frosted PC lens to reduce glare and for smooth, comfortable light pattern
- Smooth dimming feature and compatible with a wide variety of dimmers
- Wet location covered ceiling ONLY
- CEC Title 20 & 24 JA8 Compliant, Energy Star, ETL Listed
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| Bulb Type | LED Retrofit Downlight select |
| Size | 4-in |
| Shape | Round |
| Finish | White |
| Wattage | 9W |
| Voltage | 120V |
| Lumens | 700lm |
| Color Temp | CCT Selectable |
| Operating Temperature | -40 deg C |
| Input Freq | 60Hz |
| Power factor | 0.9 |
| CRI | 90 |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Safety Listing | cETLus listed |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Lightolier LED Retrofit Downlight CCT Select provides an easy and quick downlight solution. Perfect for installation in existing ceilings or new construction with the benefits of energy-saving LED technology.
Features:- Size: 4-in LED Retrofit Downlight
- Finish: White, Shape: Round
- Wattage: 9W, Voltage: 120V
- Color Temperature: CCT Selectable 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K
- Lumen: 700lm
- Rated Life: 50,000 hours
- CRI: 90
- E26 Socket helps to easily replace traditional lamps
- Sturdy metal suspension brackets provide a solid fit and easy installation
- High transmission frosted PC lens to reduce glare and for smooth, comfortable light pattern
- Smooth dimming feature and compatible with a wide variety of dimmers
- Wet location covered ceiling ONLY
- CEC Title 20 & 24 JA8 Compliant, Energy Star, ETL Listed
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| Bulb Type | LED Retrofit Downlight select |
| Size | 4-in |
| Shape | Round |
| Finish | White |
| Wattage | 9W |
| Voltage | 120V |
| Lumens | 700lm |
| Color Temp | CCT Selectable |
| Operating Temperature | -40 deg C |
| Input Freq | 60Hz |
| Power factor | 0.9 |
| CRI | 90 |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Safety Listing | cETLus listed |
| Location Rating | Wet |
| Energy Star | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |




















