
Lightolier 6-in UNV Round Gimbal LED Downlight Lumen & 5CCT Selectable 120-277V
Description
Lightolier LED Gimbal dual select provides an easy to install solution for accent lighting. The CCT and Lumen selection features make it easy to adjust at the time of installation.
Features:- Size: 6-in Gimbal dual select downlight
- Tilt & Rotation: 30 deg. Tilt and 360 deg. Rotation
- Finish: White, Shape: Round
- Wattage: 13W, 15W Selectable
- Voltage: 120-277V
- Color Temperature: CCT Selectable
- Lumen: 900lm, 1100lm Selectable
- Rated Life: 50,000 hours, CRI: 90
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| Bulb Type | LED Gimbal dual select Downlight |
| Size | 6-in |
| Shape | Round |
| Finish | White |
| Wattage | 13W, 15W |
| Voltage | 120-277V |
| Lumens | 900lm, 1100lm |
| Color Temp | CCT Selectable |
| Operating Temperature | -20 deg C |
| Input Freq | 50/60Hz |
| Power factor | 0.9 |
| CRI | 90 |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Safety Listing | cETLus listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $12.99
-70%$12.99
$3.90More Images





Lightolier 6-in UNV Round Gimbal LED Downlight Lumen & 5CCT Selectable 120-277V
Description
Lightolier LED Gimbal dual select provides an easy to install solution for accent lighting. The CCT and Lumen selection features make it easy to adjust at the time of installation.
Features:- Size: 6-in Gimbal dual select downlight
- Tilt & Rotation: 30 deg. Tilt and 360 deg. Rotation
- Finish: White, Shape: Round
- Wattage: 13W, 15W Selectable
- Voltage: 120-277V
- Color Temperature: CCT Selectable
- Lumen: 900lm, 1100lm Selectable
- Rated Life: 50,000 hours, CRI: 90
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| Bulb Type | LED Gimbal dual select Downlight |
| Size | 6-in |
| Shape | Round |
| Finish | White |
| Wattage | 13W, 15W |
| Voltage | 120-277V |
| Lumens | 900lm, 1100lm |
| Color Temp | CCT Selectable |
| Operating Temperature | -20 deg C |
| Input Freq | 50/60Hz |
| Power factor | 0.9 |
| CRI | 90 |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Safety Listing | cETLus listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Lightolier LED Gimbal dual select provides an easy to install solution for accent lighting. The CCT and Lumen selection features make it easy to adjust at the time of installation.
Features:- Size: 6-in Gimbal dual select downlight
- Tilt & Rotation: 30 deg. Tilt and 360 deg. Rotation
- Finish: White, Shape: Round
- Wattage: 13W, 15W Selectable
- Voltage: 120-277V
- Color Temperature: CCT Selectable
- Lumen: 900lm, 1100lm Selectable
- Rated Life: 50,000 hours, CRI: 90
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| Bulb Type | LED Gimbal dual select Downlight |
| Size | 6-in |
| Shape | Round |
| Finish | White |
| Wattage | 13W, 15W |
| Voltage | 120-277V |
| Lumens | 900lm, 1100lm |
| Color Temp | CCT Selectable |
| Operating Temperature | -20 deg C |
| Input Freq | 50/60Hz |
| Power factor | 0.9 |
| CRI | 90 |
| Rated Life | 50,000 hrs |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Safety Listing | cETLus listed |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |



















