
Nuvo Loren 4-Light Chandelier w/ Etched Opal Glass in Venetian Bronze Finish
Description
Loren - 4 Light Chandelier w/ Oval Frosted Glass
Specs
| Fixture Type | Chandelier |
| UL Application | Ceiling |
| UL Classification | Dry |
| Collection Name | Loren |
| Style | Contemporary |
| Finish | Venetian Bronze |
| Shade | Etched Opal |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 4 |
| Bulb Included | NO |
| Bulb Shape | A19 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 60W |
| Bulb Base | Medium |
| Width (in) | 26.25 |
| Height (in) | 18.75 |
| Chain (in) | 48 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $172,600.00
-70%$172,600.00
$51,780.00Nuvo Loren 4-Light Chandelier w/ Etched Opal Glass in Venetian Bronze Finish
Description
Loren - 4 Light Chandelier w/ Oval Frosted Glass
Specs
| Fixture Type | Chandelier |
| UL Application | Ceiling |
| UL Classification | Dry |
| Collection Name | Loren |
| Style | Contemporary |
| Finish | Venetian Bronze |
| Shade | Etched Opal |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 4 |
| Bulb Included | NO |
| Bulb Shape | A19 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 60W |
| Bulb Base | Medium |
| Width (in) | 26.25 |
| Height (in) | 18.75 |
| Chain (in) | 48 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Loren - 4 Light Chandelier w/ Oval Frosted Glass
Specs
| Fixture Type | Chandelier |
| UL Application | Ceiling |
| UL Classification | Dry |
| Collection Name | Loren |
| Style | Contemporary |
| Finish | Venetian Bronze |
| Shade | Etched Opal |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 4 |
| Bulb Included | NO |
| Bulb Shape | A19 |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulb Wattage | 60W |
| Bulb Base | Medium |
| Width (in) | 26.25 |
| Height (in) | 18.75 |
| Chain (in) | 48 |
| Energy Star | NO |
| Energy Saver | NO |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
























