
LU 100w /100/MOG Light Bulb
Description
High Intensity Discharge - High Pressure Sodium, Mogul Base LU 100W MOG ED23 SHAPE
Specs
| ANSI | S54 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 8500 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.489 |
| Diameter (in) | 2.955 |
| CRI | 24 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED23 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $21.59
-70%$21.59
$6.48More Images

LU 100w /100/MOG Light Bulb
Description
High Intensity Discharge - High Pressure Sodium, Mogul Base LU 100W MOG ED23 SHAPE
Specs
| ANSI | S54 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 8500 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.489 |
| Diameter (in) | 2.955 |
| CRI | 24 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED23 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
High Intensity Discharge - High Pressure Sodium, Mogul Base LU 100W MOG ED23 SHAPE
Specs
| ANSI | S54 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 8500 |
| Maximum Overall Length (in) | 7.489 |
| Diameter (in) | 2.955 |
| CRI | 24 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED23 |
| Wattage (W) | 100W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













