
NICOR EML Series Emergency Adjustable LED Light Fixture, Remote Capable
Description
The Remote Capable EML1 LED emergency light combines a low-profile, contemporary design in an affordable package. The EML1 Series is available in white and offers universal mounting, a test button with AC indicator, damp location listing, and remote capability. With fully adjustable heads, the EML1 Series complements any design application.
Features- Injection molded thermoplastic ABS housing
- UL-94V-O flame retardant rated
- 90 minute emergency backup run time
- Dual voltage operation (120-277V)
- Uses only 1.2W per adjustable light head
Specs
| Model Number | EML1-10-UNV-WH-R |
| Size (in.) | 10 |
| Product Color | White |
| Finish | Matte |
| Light Source | LED |
| Wattage | 1.15 |
| Voltage | 120-277V |
| Lumen Output | 188 |
| Operating Temperature | 32F to 104F (0C to 40C) |
| Listings/Certifications | UL Listed cUL Listed BC UL-94V-O Damp-Location |
| Warranty (Years) | 2 |
Original: $79.91
-70%$79.91
$23.97NICOR EML Series Emergency Adjustable LED Light Fixture, Remote Capable
Description
The Remote Capable EML1 LED emergency light combines a low-profile, contemporary design in an affordable package. The EML1 Series is available in white and offers universal mounting, a test button with AC indicator, damp location listing, and remote capability. With fully adjustable heads, the EML1 Series complements any design application.
Features- Injection molded thermoplastic ABS housing
- UL-94V-O flame retardant rated
- 90 minute emergency backup run time
- Dual voltage operation (120-277V)
- Uses only 1.2W per adjustable light head
Specs
| Model Number | EML1-10-UNV-WH-R |
| Size (in.) | 10 |
| Product Color | White |
| Finish | Matte |
| Light Source | LED |
| Wattage | 1.15 |
| Voltage | 120-277V |
| Lumen Output | 188 |
| Operating Temperature | 32F to 104F (0C to 40C) |
| Listings/Certifications | UL Listed cUL Listed BC UL-94V-O Damp-Location |
| Warranty (Years) | 2 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
The Remote Capable EML1 LED emergency light combines a low-profile, contemporary design in an affordable package. The EML1 Series is available in white and offers universal mounting, a test button with AC indicator, damp location listing, and remote capability. With fully adjustable heads, the EML1 Series complements any design application.
Features- Injection molded thermoplastic ABS housing
- UL-94V-O flame retardant rated
- 90 minute emergency backup run time
- Dual voltage operation (120-277V)
- Uses only 1.2W per adjustable light head
Specs
| Model Number | EML1-10-UNV-WH-R |
| Size (in.) | 10 |
| Product Color | White |
| Finish | Matte |
| Light Source | LED |
| Wattage | 1.15 |
| Voltage | 120-277V |
| Lumen Output | 188 |
| Operating Temperature | 32F to 104F (0C to 40C) |
| Listings/Certifications | UL Listed cUL Listed BC UL-94V-O Damp-Location |
| Warranty (Years) | 2 |

















