
NICOR LED Eyeball Retrofit Downlight Kit for 5 and 6 in. Housings, 4000K
Description
Features:
- Fully adjustable rotation and 30 tilt.
- Compatible with most standard 5" and 6" inch recessed housings
- Dimmable down to 10%
- 90W Equivalent. Uses only 12.47 Watts
- 4000K color temperature
- Energy Star rated
- Light output of 1,000 lumens
- Quality light output measures 94 CRI
- L70 rated for greater than 36,000 hours
- Title 24 compliant
- Protected by NICOR's 5 Year Limited Warranty
Specs
| White | |
| LED Square Downlight | |
| 5" | 6" | |
| Residential | |
| 12.47w | |
| 120v | |
| Incandescent equivalent: | 90w |
| Light Output (LM): | 1000 |
| Color
Reindering index CRI: |
94 |
| Color Temperature: | 4000K |
| Dimmable: | Yes |
| Rate life: | >36,000 |
| Bulbs Included?: | Yes |
| Adapter/Bulb Base: | E26 | IDEAL |
| Hardwire/Plug/Socket: | Socket |
| Product Length: | 7.1 |
| Product Width: | 7.1 |
| Product Depth: | 3.4 |
| Product Weight: | 1.45 |
| Limited Manufacturer Warranty (Year): | 5 |
| Certification: | UL/cUL |
| Energy Star Qualified: | Yes |
| Tilte 24: | Yes |
| CEC: | Yes |
More Images





NICOR LED Eyeball Retrofit Downlight Kit for 5 and 6 in. Housings, 4000K
Description
Features:
- Fully adjustable rotation and 30 tilt.
- Compatible with most standard 5" and 6" inch recessed housings
- Dimmable down to 10%
- 90W Equivalent. Uses only 12.47 Watts
- 4000K color temperature
- Energy Star rated
- Light output of 1,000 lumens
- Quality light output measures 94 CRI
- L70 rated for greater than 36,000 hours
- Title 24 compliant
- Protected by NICOR's 5 Year Limited Warranty
Specs
| White | |
| LED Square Downlight | |
| 5" | 6" | |
| Residential | |
| 12.47w | |
| 120v | |
| Incandescent equivalent: | 90w |
| Light Output (LM): | 1000 |
| Color
Reindering index CRI: |
94 |
| Color Temperature: | 4000K |
| Dimmable: | Yes |
| Rate life: | >36,000 |
| Bulbs Included?: | Yes |
| Adapter/Bulb Base: | E26 | IDEAL |
| Hardwire/Plug/Socket: | Socket |
| Product Length: | 7.1 |
| Product Width: | 7.1 |
| Product Depth: | 3.4 |
| Product Weight: | 1.45 |
| Limited Manufacturer Warranty (Year): | 5 |
| Certification: | UL/cUL |
| Energy Star Qualified: | Yes |
| Tilte 24: | Yes |
| CEC: | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Features:
- Fully adjustable rotation and 30 tilt.
- Compatible with most standard 5" and 6" inch recessed housings
- Dimmable down to 10%
- 90W Equivalent. Uses only 12.47 Watts
- 4000K color temperature
- Energy Star rated
- Light output of 1,000 lumens
- Quality light output measures 94 CRI
- L70 rated for greater than 36,000 hours
- Title 24 compliant
- Protected by NICOR's 5 Year Limited Warranty
Specs
| White | |
| LED Square Downlight | |
| 5" | 6" | |
| Residential | |
| 12.47w | |
| 120v | |
| Incandescent equivalent: | 90w |
| Light Output (LM): | 1000 |
| Color
Reindering index CRI: |
94 |
| Color Temperature: | 4000K |
| Dimmable: | Yes |
| Rate life: | >36,000 |
| Bulbs Included?: | Yes |
| Adapter/Bulb Base: | E26 | IDEAL |
| Hardwire/Plug/Socket: | Socket |
| Product Length: | 7.1 |
| Product Width: | 7.1 |
| Product Depth: | 3.4 |
| Product Weight: | 1.45 |
| Limited Manufacturer Warranty (Year): | 5 |
| Certification: | UL/cUL |
| Energy Star Qualified: | Yes |
| Tilte 24: | Yes |
| CEC: | Yes |



















