
Nuvo 100W A19 Sloan Wall 2-Light 120v Matte Black & Burnished Brass Shade
Description
Nuvo 100W A19 Sloan Wall 2-Light 120v Matte Black & Burnished Brass Shade
Features:- Vanity & Wall 2-Light
- Matte Black / Burnished Brass
- Burnished Brass
- 2-Lights
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 2-Light |
| Collection | Sloan |
| Style | Traditional |
| Finish | Matte Black / Burnished Brass |
| Width | 13.75 in |
| Height | 10.38 in |
| Shade Description | Burnished Brass |
| Extension | 6.63 in |
| Number of Lights | 2-Lights |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 100W |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | A19 |
| Bulb Base | Medium |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923667923 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $134.99
-70%$134.99
$40.50Nuvo 100W A19 Sloan Wall 2-Light 120v Matte Black & Burnished Brass Shade
Description
Nuvo 100W A19 Sloan Wall 2-Light 120v Matte Black & Burnished Brass Shade
Features:- Vanity & Wall 2-Light
- Matte Black / Burnished Brass
- Burnished Brass
- 2-Lights
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 2-Light |
| Collection | Sloan |
| Style | Traditional |
| Finish | Matte Black / Burnished Brass |
| Width | 13.75 in |
| Height | 10.38 in |
| Shade Description | Burnished Brass |
| Extension | 6.63 in |
| Number of Lights | 2-Lights |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 100W |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | A19 |
| Bulb Base | Medium |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923667923 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Nuvo 100W A19 Sloan Wall 2-Light 120v Matte Black & Burnished Brass Shade
Features:- Vanity & Wall 2-Light
- Matte Black / Burnished Brass
- Burnished Brass
- 2-Lights
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 2-Light |
| Collection | Sloan |
| Style | Traditional |
| Finish | Matte Black / Burnished Brass |
| Width | 13.75 in |
| Height | 10.38 in |
| Shade Description | Burnished Brass |
| Extension | 6.63 in |
| Number of Lights | 2-Lights |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 100W |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | A19 |
| Bulb Base | Medium |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923667923 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |












