
Nuvo 100W A19 Sylph Wall 4-Light 120v Aged Bronze & Satin White Shade
Description
Nuvo 100W A19 Sylph Wall 4-Light 120v Aged Bronze & Satin White Shade
This is only the fixture, and the bulbs are not included. Bulb Type - A19 with E26 Standard Medium Base.Dimming compatibility is dependent on the light bulb(s) used. If the light bulbs used are DIMMABLE, the sconce will work with a dimmer; otherwise, it will not.
Features:
- Vanity & Wall 4-Light
- Aged Bronze / Satin White
- Satin White
- 4-Lights
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 4-Light |
| Collection | Sylph |
| Finish | Aged Bronze / Satin White |
| Width | 7 in |
| Height | 24 in |
| Shade Description | Satin White |
| Shade Material | Glass |
| Extension | 4 in |
| Number of Lights | 4-Lights |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 100W |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | A19 |
| Bulb Base | Medium |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923668463 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Original: $232.19
-70%$232.19
$69.66Nuvo 100W A19 Sylph Wall 4-Light 120v Aged Bronze & Satin White Shade
Description
Nuvo 100W A19 Sylph Wall 4-Light 120v Aged Bronze & Satin White Shade
This is only the fixture, and the bulbs are not included. Bulb Type - A19 with E26 Standard Medium Base.Dimming compatibility is dependent on the light bulb(s) used. If the light bulbs used are DIMMABLE, the sconce will work with a dimmer; otherwise, it will not.
Features:
- Vanity & Wall 4-Light
- Aged Bronze / Satin White
- Satin White
- 4-Lights
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 4-Light |
| Collection | Sylph |
| Finish | Aged Bronze / Satin White |
| Width | 7 in |
| Height | 24 in |
| Shade Description | Satin White |
| Shade Material | Glass |
| Extension | 4 in |
| Number of Lights | 4-Lights |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 100W |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | A19 |
| Bulb Base | Medium |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923668463 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Nuvo 100W A19 Sylph Wall 4-Light 120v Aged Bronze & Satin White Shade
This is only the fixture, and the bulbs are not included. Bulb Type - A19 with E26 Standard Medium Base.Dimming compatibility is dependent on the light bulb(s) used. If the light bulbs used are DIMMABLE, the sconce will work with a dimmer; otherwise, it will not.
Features:
- Vanity & Wall 4-Light
- Aged Bronze / Satin White
- Satin White
- 4-Lights
Specs
| Fixture Type | Vanity & Wall 4-Light |
| Collection | Sylph |
| Finish | Aged Bronze / Satin White |
| Width | 7 in |
| Height | 24 in |
| Shade Description | Satin White |
| Shade Material | Glass |
| Extension | 4 in |
| Number of Lights | 4-Lights |
| Light Source | Incandescent |
| Max Wattage | 100W |
| Lamp Type | Incandescent |
| Bulb Type | A19 |
| Bulb Base | Medium |
| Bulb Included | No |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Energy Saver | No |
| Energy Star | No |
| UPC | 045923668463 |
| Voltage | 120v |
| Warranty | 1-Year Limited Warranty |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for Sale in California |
























