
Nuvo 11 inch LED Fixture Acrylic Flush Mounted CCT Selectable White Finish 120V
Description
Nuvo 11 inch LED Fixture Acrylic Flush Mounted CCT Selectable White Finish 120V
Features:- Lawful for sale in California
- Volts: 120, Watts: 16
- Lumens: 990 - 1100, CRI: 90
- Color Temp: 3000k, 400k, 5000k, Color: Warm White, Cool White, Natural Light
- Rated Life: 50,000 hrs, Dimmable
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Finish | White |
| Wattage | 16 |
| CCT (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Width (in.) | 11.54 |
| Height (in.) | 3.04 |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
| Specifications | |
| Technology | LED |
| CRI | 90 |
| Lumen Output | 990L - 1100L |
| Rated Hours | 50,000 hrs |
| Voltage | 120 |
| Dimmable | Dimmable |
| Recommended Dimmer | Triac |
| Weight (lb.) | 1.21 |
| Fixture Material | Acrylic |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Operating Temperature | -20C (4F) to a maximum of 40C (104F) |
| Compliance | |
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Pending |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
More Images









Nuvo 11 inch LED Fixture Acrylic Flush Mounted CCT Selectable White Finish 120V
Description
Nuvo 11 inch LED Fixture Acrylic Flush Mounted CCT Selectable White Finish 120V
Features:- Lawful for sale in California
- Volts: 120, Watts: 16
- Lumens: 990 - 1100, CRI: 90
- Color Temp: 3000k, 400k, 5000k, Color: Warm White, Cool White, Natural Light
- Rated Life: 50,000 hrs, Dimmable
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Finish | White |
| Wattage | 16 |
| CCT (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Width (in.) | 11.54 |
| Height (in.) | 3.04 |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
| Specifications | |
| Technology | LED |
| CRI | 90 |
| Lumen Output | 990L - 1100L |
| Rated Hours | 50,000 hrs |
| Voltage | 120 |
| Dimmable | Dimmable |
| Recommended Dimmer | Triac |
| Weight (lb.) | 1.21 |
| Fixture Material | Acrylic |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Operating Temperature | -20C (4F) to a maximum of 40C (104F) |
| Compliance | |
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Pending |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Nuvo 11 inch LED Fixture Acrylic Flush Mounted CCT Selectable White Finish 120V
Features:- Lawful for sale in California
- Volts: 120, Watts: 16
- Lumens: 990 - 1100, CRI: 90
- Color Temp: 3000k, 400k, 5000k, Color: Warm White, Cool White, Natural Light
- Rated Life: 50,000 hrs, Dimmable
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Finish | White |
| Wattage | 16 |
| CCT (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Width (in.) | 11.54 |
| Height (in.) | 3.04 |
| Indoor or Outdoor Fixture | Indoor |
| Specifications | |
| Technology | LED |
| CRI | 90 |
| Lumen Output | 990L - 1100L |
| Rated Hours | 50,000 hrs |
| Voltage | 120 |
| Dimmable | Dimmable |
| Recommended Dimmer | Triac |
| Weight (lb.) | 1.21 |
| Fixture Material | Acrylic |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Operating Temperature | -20C (4F) to a maximum of 40C (104F) |
| Compliance | |
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Pending |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Year Limited |












